Европейската комисия прие предложение за възможностите за риболов за 2024 г. в Черно море и Средиземно море, съобщиха от Комисията.

В Черно море предложението включва ограничения на улова и квоти за цаца и калкан. По отношение на цацата Комисията предлага да се запази ограничението на улова за 2023 г. По отношение на калкана равнищата на общия допустим улов (ОДУ) и квотите ще бъдат определени и приети на годишното заседание на Генералната комисия по рибарство за Средиземно море в началото на ноември 2023 г.

С многогодишния план за управление на запасите от дънни видове в западната част на Средиземно море, приет през юни 2019 г., беше въведен режим, чиято цел е в продължение на пет години да се постигне до 40 % общо намаление на улова. През декември 2021 г. Съветът въведе цялостен подход, основан на научни становища и съчетаващ мерки за управление на риболова както за траулерите, така и за корабите с парагади, и ограничения на улова на океанската розова скарида.

Сьомга, риба тон, скумрия: Близо 1/4 от рибата на пазара е с високо съдържание на хистамин

Сьомга, риба тон, скумрия: Близо 1/4 от рибата на пазара е с високо съдържание на хистамин

Какво е хистамин и защо е опасен за хората?

През 2022 г. беше въведен нов механизъм за компенсиране на траулерите. Този механизъм има за цел да насърчи траулерите да използват по-селективни уреди и да извършват риболов в зони, в които се избягват младите и хвърлящите хайвер екземпляри. Механизмът беше допълнително приложен по отношение на възможностите за риболов за 2023 г.

През 2017 г. беше приет многогодишен план за калкан в Черно море. Това беше първият набор от мерки за управление и контрол, които трябваше да бъдат приложени на регионално равнище.

Снимка 637268

Източник: iStock Images