Най-лошото от дълговата криза предстои, но еврозоната ще преживее 2012 г. това показват обобщените данни от проучване на агенция Reuters сред 64 икономисти. Само девет от запитаните са отговорили, че се оттласкваме от дъното на кризата и тя е вече минало.

Същевременно едва един от десет вярва във възможността еврозоната да се разпадне през 2012 г.

Очакванията на икономистите са още, че до три месеца Франция ще загуби най-високия си кредитен рейтинг ААА, а понижаване на кредитната оценка ще последва за Белгия, Италия и Испания.

За анкетираните икономисти Гърция, която в момента преговаря за втори транш финансова помощ, е основната заплаха за стабилността на еврозона. „Всички погледи са обърнати към Гърция. Ситуацията изглежда изключително мрачна, домакинствата са под натиск, банковият сектор е на път да се разбие. Но ако някой продължи да праща пари, Гърция ще оцелее", коментира Джеймс Никсън от Societe Generale.

Както и през миналата седмица само около една трета от икономистите очакват Европейската централна банка от сега до юни да прибегне до количествени облекчения, подобно на Федералния резерв и Банката на Англия.

Всъщото времеМеждународният валутен фонд (МВФ) проучва възможността за отпускане на по-голяма финансова помощ за Гърция от договорената в края на октомври на срещата на лидерите от еврозоната, която е в размер на 130 млрд. евро, пише в. "Та неа", цитиран от БТА.

Изданието твърди, че на разговорите с германския канцлер Ангела Меркел в Берлин управляващият директор на МВФ Кристин Лагард е поставила директно пред нея въпроса за увеличаване на спасителния пакет от 130 млрд. евро за Гърция, тъй като фондът бил убеден, че отписването на гръцкия дълг от 50 на сто няма да бъде достатъчно, за да може той да стане устойчив.

Макар че Лагард и Меркел искаха по всякакъв начин да избегнат обсъждането на въпроса за нов заем за Гърция, европейските лидери изглежда ще поставят този въпрос на следващата си среща на върха в края на януари и ще бъдат призвани да вземат смели решения, допълва вестникът. Германският в. "Ханделсблат", цитиран от гръцките вестници, също твърди, че Лагард и Меркел са обсъждали в Берлин възможността за увеличаване на финансовата помощ за Гърция с "няколко десетки милиарда евро".

Става дума за "план Б" за Гърция, лансиран от МВФ, като по всичко личи, че основният елемент в него е да се увеличи помощта за Гърция над одобрените в края на октомври от европейските лидери 130 млрд. евро, коментира в. "Та неа".

В същото време днес ръководителят на Международния институт за финанси Чарлз Далара, пристига днес в Атина, за да преговаря с правителството от името на частните кредитори за отписване на част от гръцкия дълг, съобщават медиите. Гръцкият финансов министър Евангелос Венизелос изрази оптимизъм във връзка с хода на преговорите, като подчерта, че целта е да бъдат отписани 100 млрд. евро от дълга на страната.

Вярвам, че с подкрепата на нашите партньори схемата за доброволно участие на частните кредитори в отписването на гръцкия дълг ще приключи успешно и ще бъде в параметрите, определени от лидерите на еврозоната на срещата им в края на октомври за постигане на устойчив дълг на Гърция в дългосрочен план, който ще бъде намален с около 100 млрд. евро или с 47 на сто от БВП, каза Венизелос.