Заплатите в публичния сектор са по-високи от тези в частния - това показват данните на НСИ за работните заплати през 2006г.

Според данните на експертите от Статистиката, средната годишна заплата в държавната администрация за годината е 5292 лева, докато в частния сектор тя възлиза на 3916 лева.

Средните разходи на работодателя за един отработен час на държавата възлизат на 4.37 лв., а на предприемачите - на 2.88 лева.

Тези данни обаче, както повечето от нас се досещат, за съжаление говорят за огромен сив сектор в родната икономика, а не отразяват реална действителност на конкурентоспособен държавен сектор.

Най-високи заплати и в двата сектора се дават на работещите в сфера „Финансово посредничество". Държавните институции са давали на тези служители средно 11420 лева годишно, а частните фирми - 9742 лева.

В частния сектор най-голям брой заети лица са участвали в преработващата промишленост (611 хил. души) и в строителството (336 хил. души).

На държавна работа най-много персонал е нает в сферите образование (186 хил. души) и държавно управление и задължително обществено осигуряване (134 хил. души).