Демократите събраха достатъчно места в американския парламент на изборите тази седмица, което им осигури пълен контрол в камарата на представителите и сената. Членове на партията са се зарекли да прекратят „изтичането" на държавни пари под формата на данъчни облекчения за петролните компании.
Законът, който дава изключително много свобода на енергийния сектор, е бил прокаран от републиканците в предходния мандат на Конгреса.
Представителят на демократите в долната камара Нанси Пелоси, която от януари ще е и говорител на камарата на представителите е заявила, че петролните компании са направили огромни печалби от рекордните цени, които е трябвало да заплащат американските шофьори на бензиностанциите.
Пелоси е споделила мнението си, че премахването на данъчните облекчения от големите рафинерии ще е едно от първите задачи, с които ще се заеме в първите 100 часа от новия мандат на Конгреса.
Демократите не само ще отнемат данъчните облекчения на петролните компании, но и ще наложат строги закони, които да ограничат поскъпването на горивата за крайна употреба. Според други членове на Конгреса, има голяма вероятност да бъде наложен по-голям данък печалба на петролната индустрия.
Демократите влизат в управлението с ясна програма, а именно да върнат милиардите от петролните компании и да ги пренасочат към алтернативни енергийни програми, което ще намали зависимостта на САЩ от арабски петрол. Еко-защитниците подкрепят демократите и програмата им за ограничение на използването на петролни продукти.
Законът за данъчните облекчения, гласуван от републиканците, е отнел около $2.8 млрд. от държавната хазна, които са постъпили пряко в енергийната индустрия. Законовата разпоредба е позволила на компаниите да приспадат разходите си за изследване на нови петролни полета и сондирането им от данъчно облагаемата печалба.
Отмяната на този закон първо трябва да бъде гласувана в Сената и подписана официално от президента Буш. Естествено президентът може да наложи вето на всеки проектозакон, който бъде предложен от демократите в камарата на представителите. Това автоматично увеличава възможността за блокиране на енергийния закон през следващите две години от управлението на Джордж Буш.
Евентуалната отмяна на закона ще засегне компаниите: Exxon Mobil Corp., Chevron Corp. и ConocoPhillips, както и дейността на големи международни компании работещи в САЩ като BP Plc и Royal Dutch Shell.
Според експерт от Американския петролен институт, редуцирането на данъците от дейности като проучване и добив на нови петролни залежи, прави Америка по-привлекателна за инвестиции от чужди компании. Законът е направен с цел, компаниите да продължат да работят на територията на САЩ, а не да изнасят капитали и съоръжения в други точки на света, където по принцип производствените разходи са много по-ниски.
Ако демократите наистина премахнат данъчните облекчения, това означава, че ще обрекат на неконкурентноспособност родните компании на международния пазар. Ако се премахне правителствената подкрепа от енергийния сектор на САЩ, неминуемо ще бъдат затворени редица проекти за проучване и добив на суровината.
В момента най-скъпите проекти на компаниите в САЩ са: сондиране на дълбоките води в Мексиканския залив, както и разработване на петролните полета заседнали дълбоко в земните недра под Скалистите планини на запад.