Малко е вероятно страните от ЕС да се споразумеят единодушно утре за промяна на договорите в съответствие с предложенията на Франция и Германия, за да се противодейства на дълговата криза в еврозоната. Това казва българският министър на финансите Симеон Дянков в интервю за Dow Jones Newswire, цитирано от БГНЕС.

По-вероятно е да се постигне споразумение между държавите членки на еврозоната и няколко други страни от ЕС, което да помогне за по-добра координация на икономическите политики, наблюдение на бюджетите им чрез европейски институции и поставяне на стриктни ограничения на дълговете и дефицитите, допълва българският финансов министър.

България ще подкрепи на 100% подобно предложение, заявява Дянков. Според него нито една държава членка на ЕС не би блокирала подобно споразумение. "България на 100% подкрепя предложението..., в действителност вече въведохме законодателни промени в съответствие с критериите от Маастрихт и съветваме всяка държава членка на ЕС да направи същото възможно най-скоро. Според нас трябва да има промени в договорите за ЕС, но не е необходимо това да става веднага..., можем да започнем с двустранни споразумения... и колкото по-скоро бъдат постигнати, толкова по-добре", изтъква Дянков.

Думите на финансовия министър идват, след като високопоставен представител на германското правителство заяви пред Dow Jones Newswire, че Берлин е "по-песимистично настроен за приемането на цялостно споразумение за промяна на договорите, отколкото преди една седмица. Все по-вероятен става сценарий, при който държавите от еврозоната и четири-пет страни извън нея да постигнат идеите за по-голяма координация на икономическите политики, съобщи германският представител.

Лидерите на ЕС се събират днес и утре в Брюксел за среща на върха. Франция и Германия представиха предложения за подобряване на рамката на европейския валутен съюз. Двете най-големи държави в ЕС искат промяна на договорите за ЕС, която да засегне всички 27 държави-членки. Ако това не се постигне, ще се търсят по-ограничени промени, които да позволят координация на фискалните политики на държавите от еврозоната.

"България би се присъединила веднага към групата на страните със стриктни бюджетни правила. До известна степен, особено за Германия, е добре да има държави извън еврозоната, които да отговарят на тези правила. Нашият бюджет всъщност е по-строг, отколкото вероятно ще изискват правилата", завършва Дянков.