В комисиите, които ще оценяват проектите по Оперативна програма „Околна среда", вече ще има представители на Камарата на строителите. Това предложение, излизащо от строителния бранш, е прието с радост от „главата на българската екология", министър Джевдет Чакъров.

Заедно с отговарящата за европейските фондове вицепремиер Меглена Плугчиева, Чакъров е участвал в среща с Управителния съвет на Камарата на строителите. Там той се е съгласил, че в бъдеще в България строителите също ще преценяват дали даден проект е благотворен за околната среда или не.  

Изглежда само на министерството на екологията са неизвестни масовите и непоправими поражения, които нерегламентираното строителство през последните години нанесе на българската природа.

Ако даден екологичен проект, например за създаване на нов резерват или екопътека, трябва да бъде задължително оценен и от строителен предприемач, резултатът определено няма да е от полза за биоразнообразието.

Проличава, че МОСВ в момента се концентрира върху облагите от проектите за строителство на пречиствателни съоръжения и депа за отпадъци, а не върху реалните ползи за природата от това строителство.   

Проектите по европейската ОП „Околна среда" имат връзка с околната среда, а не с интересите на строителния бранш. Действията на министър Чакъров са поредното доказателство, че за това министерство екологията  на България е последната грижа.

Строителните експерти ще участват като наблюдатели без право на глас, но ще дават своето становище като независими. „Това ще осигури повече прозрачност и е в интерес на всички нас", твърди Чакъров.

В тръжните комисии на общините, които ще избират изпълнители по процедурите, вече също ще има представители на строителното лоби.