Българското правителство работи за създаването на модел, по който електрическите автомобили да бъдат успешно интегрирани в ежедневието на гражданите и в обществения транспорт. Това заяви министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков. Той откри конференцията „Електромобилите - предизвикателства на новата мобилност", която се провежда в хотел „Хилтън".

За целта в министерството е създадена междуведомствена група, която да координира този процес, уточни Трайков. Министърът заяви, че електрическите автомобили са от изключителна важност за енергийната система на страната, тъй като те могат вбъдеще да обират пиковете в електропроизводството, както и да служат за автономни източници на електроенергия.

Трайков посочи още, че дори и при масирано навлизане на новите автомобили, няма да се налага изграждането на нови електроцентрали. В рамките на събитието министър Трайков ще направи и тест драйв на някои от новите електрически автомобили, които са паркирани пред хотела, където се провежда събитието.

Изчисленията на автомобилните производители показват, че около 80% от шофьорите преминават дневно по около 60 километра, предимно в градски условия. Това осигурява подходяща база за развитие на електромобилната индустрия.

Увеличаването на пробега и намаляването на времето за зареждане, както и изграждането на зареждаща инфраструктура са основните предизвикателства пред индустрията днес. В момента електромобилите могат да изминават средно до 200 км с едно зареждане на батериите. Пълното зареждане отнема около 6 часа при мрежа от 220 волта.

По-късно министър Трайков се срещна с представители на автомобилния концерн „Рено Нисан", съобщиха от пресцентъра на МИЕТ. България не е производител на автомобили, но би могла да бъде много  добър партньор в кооперираните доставки и  подготовката на детайли за тази промишленост, е казал министър Трайков. Страната ни предлага атрактивна среда за развитие на чуждестранните инвестиции с едни от най-ниските оперативни разходи за бизнес в ЕС.

В срещата участваха изпълнителният директор на концерна Бернар Нувиал и генералният мениджър за бизнес развитие Себастиан Албертус. „Рено" е един от пионерите в производството на електромобили. До 2020 г. Франция планира 10% от всичките й коли да се движат на ток. В момента компанията има разработени 4 модела. Подписани са 30 споразумения за партньорство с 16 страни за тяхната реализация - с правителства, общини, енергодоставчици. Сред тях би могла да се впише и България, подчертаха френските гости.

Трайчо Трайков е подчертал, че правителството отдава голямо значение на производството на електромобили и компоненти за тях, като перспективен фактор за развитие на енергетиката и екологично ориентираната устойчива икономика. Това е част от политиката на кабинета Борисов да се развива отговорен бизнес, базиран на иновациите.

България има добри традиции в производството на електрически батерии и би могла да партнира в рециклирането им, а също и да участва в изработването на детайли и компоненти за следващите генерации електромобили. Широко поле за изява на бизнеса е също изграждането на инфраструктурна система за зареждане на електрическите автомобили. "Правителството ще приветства всяко работещо и ефективно предложение, за да може това да стане реалност максимално бързо", подчерта Трайков.