Във вторник, 27 май, в Европейския парламент в Брюксел се проведе конференция върху енергийната ефективност. На този форум говориха последният лидер на СССР Михаил Горбачов и бившият генерален секретар на ООН Кофи Анан.

Предният ден бяха присъдени деветите Световни енергийни награди за проекти в областта на чистите и възобновяеми енергийни източници, съобщава пресцентърът на ЕП. Награждаването на спечелилите проекти от Австрия, Мозамбик, Испания, Перу и ЮАР стана пред над 1,000 гости в пленарната зала на ЕП.

Председателят на ЕП Ханс Герт Пьотеринг е изтъкнал, че „по-ефективното използване на енергия е нещо, което лесно можем да постигнем".

Според Пьотеринг, постигането на 20% увеличение на енергийната ефективност (една от основните цели на ЕС до 2020 г.) е напълно достижимо, и при това без да има спад в благосъстоянието или производството".

Кофи Анан е подчертал в своето изказване, че промяната на климата не е само екологичен въпрос. „Това е всеобхватна заплаха", която поражда регионални конфликти, заплашва снабдяването с храна по света и превръща определени територии в неподходящи за обитаващите ги животни и за производството на храни.

Въпреки предупрежденията от някои учени, че сме „близо до точка, от която няма връщане", „ние продължаваме да използваме ресурсите по много неустойчив начин, като че ли няма да има утре".

Бившият секретар на ООН предупреди, че ако продължаваме да употребяваме енергия с днешния ритъм, до 2020 г. ще се нуждаем от 50% повече енергия, за да посрещнем нуждите си.

„Нека никой да не казва, че не можем да си позволим намаляване на емисиите. Намаляването на емисиите сега ще струва много по-малко, отколкото по-късно да се плаща за последиците".

Носителят на Нобеловата награда за мир за 1990 г. Михаил Горбачов, който също говори на конференцията, се позовава на личния си опит - като млад човек, израснал в Ставропол и като изгряваща звезда на Комунистическата партия - за да обясни как през годините е започнал все повече да осъзнава важността на климатичните промени, за да основе в крайна сметка международната организация „Зелен кръст" през 1993 г.

Според Горбачов, Европа трябва да се поучи от опита и грешките на СССР, където по време на гласността по средата на 80-те години главната загриженост (на обществото) беше околната среда".

Изразявайки недоволство към отношението на Запада към СССР през 80-те години, Михаил Горбачов е предупредил, „че ще се изправим пред катастрофа", ако отношението към развиващите се страни е същото, каквото е било навремето към СССР.

Предишната вечер (26 май) на гала церемония са били връчени награди на местни и регионални проекти, които допринасят за пестенето на енергия, опазването на околната среда или снабдяването с основни ресурси като вода или електричество на отдалечени и бедни общности.

 От общо 853 участника от 109 страни спечелиха следните кандидати:

  • Въздух: Австрия (Fronius International GmbH: транспорт без въглероден двуокис);
  • Вода: Мозамбик (Helvetas: снабдяване с вода);
  • Огън: Испания (Solar Millennium AG: проект Andasol за централа за слънчева енергия);
  • Земя: Перу (Ciudad Saludable: програма за управление на преработката на твърди отпадъци в град Cahuaz);
  • Младеж: Южна Африка (проект Andasol за централа за слънчева енергия: Младите хора срещу климатичните промени).

След гласуване от страна на гостите на събитието, Световната енергийна награда беше присъдена на проекта от Австрия. Михаил Горбачов получи специална награда като признание за работата му с фондацията "Зелен кръст".