„Може все още да не се забелязва тази опасност, но ако ФЕД продължава да съкращава лихвите, САЩ много скоро ще се изправи пред годишна инфлация от поне 4%", коментира анализатор пред Marketwatch. „За съжаление, това в момента май няма толкова голямо значение, тъй като ФЕД и държавните ценни книжа, се влияят най-вече от икономическите последици след кредитната криза", продължава той.
Данните от САЩ за последните два месеца, бяха слаби, но в никакъв случай не катастрофални. Всъщност, не толкова слабото икономическо представяне на Америка, накара ФЕД да започне агресивна политика по смъкване на лихвите, а по-скоро ужасяващото състояние на кредитния пазар, след августовските събития. Според анализаторите, днес виждаме в много по-големи детайли, загубите от намалената ликвидност, отколкото през август, когато тя беше факт.
„Федералният резерв се очаква да намали лихвеното ниво, заради прогнозите за слаб икономически растеж през четвъртото тримесечие на 2007 г.", споделя американски инвеститор.
Преди да излезе сравнително силният доклад за новите работни места разкрити в САЩ през ноември, повечето икономисти предвиждаха понижение на лихвеното ниво с 50 базисни пункта до 4.00%. В момента обаче, по-вероятният сценарии, е Бернанке и компания да снижат лихвата с по-консервативните 25 базисни пункта до 4.25%. Това ще се случи, въпреки все по-силната опозиция на някои членове на монетарната комисия, които не са съгласни да има каквато и да е била корекция на лихвите.
Смята се, че на утрешното заседание, ФЕД може да обяви съкращение на дисконтовата лихва, която се използва за оскъпяване на краткосрочните кредити на търговските банки взимани директно от Федералния резерв. Възможно е този процент да бъде съкратен и с 50 базисни пункта, за да се направи по-лесен достъпа до краткосрочно финансиране, като така се увеличи ликвидността.
До тук говорихме единствено за икономическото развитие на САЩ. За съжаление, това не е единственият проблем, пред който е изправен Федералния резерв. В петък, на дневен ред ще е докладът за потребителските цени в САЩ, за който се предвиждат доста слаби данни. Показанията за продажбите на дребно и докладът за цените на производителите, ще бъдат изнесени в четвъртък. Индексът на цените на вносните стоки, ще излезе в сряда. Така, всички инфлационни показатели, ще излязат, едва след корекцията на лихвените нива.
За сега пазарът и ФЕД, като че ли пренебрегват инфлационните рискове, тъй като цената на горивата (чувствителна стока за американците), се успокои през последните месеци. От друга страна, инфлацията на месечна база, едва ли ще е повече от 0.2%, което за момента успокоява банкерите.
Abadbobata
на 11.12.2007 в 09:33:16 #4И айде вече да видим $100 за барел.
Неделчо Съботинов
на 10.12.2007 в 21:06:04 #3Българин, не всявай смут. Еврото в момента се разменя за $1.47, а не за два. Сверявай си от време на време информацията...
Неделчо Съботинов
на 10.12.2007 в 19:46:20 #2в какъв смисъл?
mc solaar
на 10.12.2007 в 19:34:45 #1шшшш, ко стаа ве ?