Икономиката на страната ни е нараснала с 0.3% през второто тримесечие на 2012 г. спрямо първото на сезонно изгладена база. Това показват ревизираните данни на Националния статистически институт, които в първоначалния си вариант отчетоха ръст от 0.2%.

През второто тримесечие на 2012 г. БВП възлиза на 19 007 млн. лв. по текущи цени. Преизчислен в евро, БВП е съответно 9 718 млн., като на човек от населението се падат 1 330 евро. Сезонно изгладените данни показват растеж от 0.5% на БВП през второто тримесечие на 2012 г. в сравнение със съответното тримесечие на предходната година.

При годишното сравнение няма корекция, тъй като първоначалните оценки също показваха ръст от 0.5%.

Създадената от отраслите на националната икономика брутна добавена стойност през второто тримесечие на 2012 г. възлиза на 16 408 млн. лв. по текущи цени. Тя бележи ръст от 0.6% спрямо предходното тримесечие

Интересен факт е че първоначалните данни показаха че създадената добавена стойност е с 30 млн. лв. повече. Разликата между БВП и брутната добавена стойност се измерва с т.нар корективи, които представляват разликата между данъците и субсидиите върху произведените продукти и отразяват действията на финансовото министерство относно събираемостта на данъците.

Именно тези корективи, които не са производствен фактор подкрепят ръста на БВП, защото са нараснали с 3.1%

През второто тримесечие на 2012 г. спрямо същото тримесечие на предходната година относителният дял на аграрния сектор в добавената стойност на икономиката се увеличава с 0.5 процентни пункта и достига 5.4%. Индустриалният сектор намалява относителния си дял в добавената стойност на икономиката с 0.5 процентни пункта и достига 33.4%. Относителният дял на добавената стойност, реализирана от дейностите в сферата на услугите, запазва дела си от 61.2%, както и през съответния период на предходната година.

За крайното потребление през второто тримесечие на 2012 г. се изразходват 80.9% от произведения БВП. Инвестициите (бруто образуване в основен капитал) формират 23.1% от произведения БВП, докато външнотърговското салдо от стоки и услуги е отрицателно в размер на 1 363 млн. лева.

Крайното потребление бележи ръст от 2.4% спрямо предходното тримесечие, а бруто образуването в основен капитал нараства с 1.5%. Същевременно износът и вносът на стоки и услуги се увеличават съответно с 3.4 и 7.6%.

През второто тримесечие на 2012 г. спрямо същото тримесечие на предходната година брутната добавена стойност намалява с 0.3%. Динамиката на брутната добавена стойност се определя от регистрирания растеж в: аграрния сектор - с 9.6%, в промишлеността - с 1.3%, в търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството - с 0.9%, във финансовия сектор - с 3.2%, в професионалните дейности и научните изследвания - с 13.3%, в операциите с недвижими имоти - с 2.0%.

Строителството запазва равнището си спрямо съответното тримесечие на предходната година. Създаването и разпространението на информация, държавното управление, образованието, хуманното здравеопазване, социалната работа и другите услуги имат отрицателен принос в добавената стойност и отчитат намаление през разглеждания период.

По отношение на компонентите на крайното използване принос за регистрирания положителен икономически растеж има индивидуалното потребление с 2.9%. Колективното крайно потребление отчита спад спрямо съответното тримесечие на предходната година с 1.0%. Вносът на стоки и услуги отбелязва ръст от 8.6% спрямо съответното тримесечие на предходната година, а износът нараства с 3.9%.