През август беше съобщено, че Армения ще получи зенитно-ракетна система Akash-1S, собствена разработка на Индия, в края на 2024 г. Армения, която през 2022 г. направи поръчка за 15 ракетни системи Akash на стойност 720 млн. долара, ще бъде първият чуждестранен купувач на платформата. Системите Akash-1S, които ще бъдат доставени от индийската компания Bharat Dynamics Limited, ще осигуряват надеждна защита срещу въздушни заплахи като изтребители, управляеми ракети и безпилотни летателни апарати.
Военното сътрудничество между Ню Делхи и Ереван продължава да се задълбочава и през последните четири години. Армения стана най-големия вносител на оръжия от Индия, пише в обобщаващ аналитичен материал Eurasia Daily Monitor.
В доклад на Министерството на финансите на Индия се казва: "Бившата съветска република Армения стана най-големия вносител на оръжие от Индия, след като бяха сключени сделки за закупуване на многоцелеви ракетни установки Pinaka и противовъздушни системи (ПВО) Akash. В доклада се посочва още, че "общият обем на оръжейните покупки на Армения от Индия е достигнал 600 млн. долара до началото на текущата фискална 2024-2025 г.".
В рамките на многомилионните сделки в областта на отбраната, Ню Делхи се ангажира да достави на арменската армия индийски гаубици, противотанкови ракети и оборудване за противовъздушна отбрана.
Задълбочаващото се сътрудничество в областта на отбраната между Индия и Армения отразява стратегическите усилия на двете страни за промяна на регионалните съюзи, тъй като Армения търси алтернативи на руската военна подкрепа, а Индия се стреми да разшири геополитическото си влияние в региона.
Правителството на Армения реши да назначи военен аташе в посолството си в индийската столица Ню Делхи през 2023 г., за да засили военното сътрудничество с Индия. Решението беше взето, след като през 2022 г. Армения подписа няколко споразумения в областта на отбраната с индийски производители на оръжие. Сделките на обща стойност 245 млн. долара включваха закупуване на индийски многоцелеви ракетни установки, противотанкови ракети и боеприпаси.
Преди Армения зависеше в голяма степен от Русия относно доставката на оръжия и боеприпаси. През последното десетилетие Русия беше най-големият износител на основните оръжия за Армения, като от 2011 г. до 2020 г. на нея се падат 94% от целия внос на основни оръжия в Армения. През този период Москва е доставила на Ереван бронетранспортьори, системи за противовъздушна отбрана (ПВО), ракетни установки за залпов огън и танкове. Освен това, през 2016 г. Русия достави на бившата съветска република балистични ракети с малък обсег на действие "Искандер". През 2019 г. Москва достави на Армения и четири бойни самолета Су-30СМ, което значително увеличи ударните й способности.
Ереван обаче търси алтернативни доставчици на оръжие, отчасти поради нарастващото напрежение с Москва на фона на продължаващата война на Кремъл срещу Украйна. Споразуменията в областта на отбраната, подписани напоследък между Армения и Индия, може да се окажат (неприятна) изненада за Москва, тъй като договорите подкопават статута на Русия като основен доставчик на оръжия и боеприпаси за Армения.
Задълбочаването на връзките в областта на отбраната между Индия и Армения не е лишено от своите геополитически измерения. Отношенията между Индия и Армения станаха по-близки след Карабахската война от 2020 г., по време на която Пакистан подкрепи Азербайджан срещу Армения.
За Армения партньорството с Индия предлага не само достъп до напреднали военни технологии, но и възможност за нов дипломатически и икономически път към по-голяма независимост и регионална сигурност, тъй като Ереван се стреми да намали зависимостта си от Русия.
А за Индия тези връзки осигуряват опора в Южен Кавказ, предлагайки потенциален достъп до стратегически транзитни коридори и засилвайки присъствието й в регион, в който вече действат съперници като Пакистан и Турция.