Видният китайски политик Бо Силай, наричан Червеният принц, бе изключен от ръководството на партията за нарушение на дисциплината, съпругата му пък е заподозряна в убийство. Става дума за влияние, отмъщение и много пари.

Той бе звездата на движението "Новите леви", харизматичен лидер с перфектни шансове за блестяща кариера и уважаван политик - Бо Силай, доскорошен партиен лидер на най-големия китайски град Чунцин. Предвещаваният стремителен възход обаче очевидно няма да се състои. Бо бе изхвърлен и от Централния комитет, и от Политбюро на Китайската комунистическа партия, а съпругата му Гу Кайлай е разследвана за убийството на британския гражданин Нийл Хейуд, приятел на семейството. Безжизненото тяло на 41-годишния британец е намерено в хотел в Чунцин през ноември миналата година, според полицията той бил починал от алкохолно отравяне. Трупът е кремиран набързо и без аутопсия.

Убийство, бягство и домашен арест

Свързването на Гу Кайлай със смъртта на 41-годишния британски гражданин е само поредното парче от пъзела. В началото на февруари изненадващо е уволнен шефът на полицията в Чунцин Уанг Люин. Той твърдял, че Хейуд е отровен и отказвал да подпише заключителния акт, според който причина за смъртта на британеца е алкохолът. След като близки сътрудници на полицейския началник започнали да изчезват безследно, Люин решил да потърси закрила в американското консулство. Няколко дни по-късно напуснал сигурното си убежище и бил ескортиран до столицата Пекин, където бил обвинен в държавна измяна.

Бо Силай - низвергнатият политически лидер

Следващото действие е по време на Народния конгрес през март, който става и последна официална трибуна за Бо Силай. Непосредствено след това той е свален от председателското място на партийната организация в Чунцин - отново без никакви аргументи. Оттогава насам е под домашен арест.

Задкулисни политически битки

Бо Силай бе смятан за един от играчите с най-добри карти на предстоящия през есента 18-ти конгрес на партията, на който трябва да бъде избрано новото ръководство. Той бе и ракетата-носител на движението "Новите леви", които искат с повече държавен контрол дасе справят с най-сериозните икономически проблеми на страната като растящата пропаст между бедни и богати или увеличаващата се корупция.

От другата страна на барикадата са либералните сили около министър-председателя Вън Цзябао, които са за ограничена намеса на държавата и повече законност. Неотдавна китайският премиер се обяви за прекратяването на монопола на големите държавни банки. Всичко това са признаци на класическа битка за повече власт и влияние в китайската политика, казва пред "Дойче веле" експертът-синолог Вили Лам. Той очаква, че Пекин ще се опита бързо да потули скандалите и да разпространи посланието, че преди важния ноемврийски конгрес държавното и партийно ръководство остава единно и сплотено.