Лихвите по кредитите ще се запазят ниски тази година, макар и някои банки да задържат нивата им на настоящите, а други да предложат по-добри условия на клиентите си заради конкуренцията на пазара, прогнозира кредитният консултант Тихомир Тошев пред БНР.
Според него покачването на лихвите е неизбежно, но то не се очаква тази година в България. Въпреки това клиентите трябва внимателно да обмислят параметрите на заемите си. По думите на Тошев повечето домакинства подхождат разумно по отношение на съотношението на месечните си доходи към общата задлъжнялост.
В края на декември изтече срокът на разсрочване на всички заеми, разрешено заради кризата след Ковид. Още миналата година повечето домакинства са успели да се върнат към погасяването на редовните си месечни вноски, а периодът на разсрочване е добавил около 15 лева към тях, което е напълно поносима сума, заяви експертът.
Обслужването на кредитите все още е проблем за част от бизнеса, защото най-засегнатите може да се върнат към предкризисните си нива след година или две.
"Ако един човек не е доволен от заплащането си, при настоящото търсене на кадри, сравнително лесно би намерил нова работа с по-добра заплата. За собственик на компания това е невъзможно, защото той трябва да запази бизнеса си", коментира Тошев.
Инфлацията и спестяванията
Депозитите ще продължават да се трупат в банките, макар и с по-ниски темпове, прогнозира консултантът. Все повече клиенти търсят алтернативи в спестовни и инвестиционни продукти като взаимните фондове и застраховките със спестовен или инвестиционен компонент, в опит да предотвратят стопяване на спестяванията си заради високата инфлация.
Очаква се обаче инфлацията да остане на това ниво през цялата година, а депозитите предлагат практически нулева лихва, а при по-големите суми - дори загуба на средства. Винаги ще останат много консервативни хора, които не биха заменили депозита с по-високорисков продукт, коментира консултантът.