Това разбираме от информация за срещата на двамата висши служители, разпространена от МИЕ.
Защитата на потребителите и подобряването на нейното ниво бяха основна тема на разговора, в съответствие с ресора, който пада под отговорността на Миглена Кунева в ЕС.
За подобряване на нивото, министър Димитров смята да увеличи административния капацитет на Комисията за защита на потребителя (КЗП) от една страна и на гражданското общество от друга.
В България предстои изграждане на Европейски потребителски център, какъвто в общността до момента няма само у нас и в Румъния. Предвижда се увеличение на бюджетните средства за неправителствени организации, които се занимават със защита на потребителя с 30%.
Пресцентърът на МИЕ ни информира за дейността на КЗП от началото на годината.
Институцията е уведомила Европейската комисия за открити 28 вида опасни стоки на българския пазар и е предприела принудителни мерки за ограничаване на тяхната реализация. Впоследствие за 15 от тях Европейската комисия е предприела надзор над пазара и в другите страни членки. Най-много опасни стоки са открити сред детските играчки и електрическите уреди.
Същевременно КЗП е предприела аналогични мерки за ограничаване на реализацията на 30 вида стоки, нотифицирани от Европейската комисия като опасни в резултат на сигнали, подадени от надзорните органи на други страни от ЕС.
Кунева подчерта, че успехите на Димитров в защитаването на българския потребител "ще бъдат повод да цитира в Европейската комисия името на България като добър пример".