Безработицата у нас едва ли ще намалее чувствително в идните 3-4 години, защото икономиката вече се е настроила към текущите нива на заетост. Това заяви директорът на Центъра за икономическо развитие (ЦИР) Георги Прохаски по време на представянето на есенния доклад на центъра за състоянието на икономиката.

Заетите към момента чрез повишаване производителността на труда успяват да компенсират това, което биха произвели освободените от работа след началото на кризата, като дори допринасят за ръстове на БВП, макар и малки, допълни още Прохаски.

Той препоръча да бъдат положени усилия да бъдат обучени безработните, за да се преквалифицират, така че да могат да заемат свободни към момента позиции, изискващи по-висока квалификация.

Относно развитието на икономиката прогнозата на Прохаски е, че за 2012 г. БВП на страната ще нарасне с малко над 1%. Очаква се горе долу такъв да бъде и ръстът за третото тримесечие на тази година. За следващата година ЦИР очаква ръст на икономиката от 1,5%.

Припомняме, че тази прогноза съвпада с очакванията на МВФ за 2013 г. и е с 0,3 процентни пункта по-ниска от заложената от правителството.

Според Прохаски предизвикателствата за икономиката ни през 2013 г. ще бъдат търговските ни взаимоотношения с ЕС, както и развитието на ситуацията в Близкия изток. Икономистът смята, че през следващата година по-скоро е възможно запазване на настоящия търговски обмен между България и страните от ЕС, и Еврозоната в частност.
При определени обстоятелства все пак е възможно икономическата конюнктура на Стария континент да се подобри, което неминуемо ще окаже ползотворно влияние и върху българската икономика.

Ситуацията в Близкия Изток представлява опасност заради това, че от нейния развой зависи цената на петрола, който е основна суровина и оказва влияние върху почти всички цени. Според Прохаски цената на петрола през 2013 г. ще остане без съществена промяна спрямо текущите нива, като е възможно тя да варира в определени граници нагоре и надолу.

В Бюджет 2013 г. според Прохаски липсват признаци на каквито и да е сериозни реформи и важни програмни политики. Финансовата рамка за догодина по-скоро копира тези, които бяха гласувани за последните 2 години.

„Положително все пак е, че някои доходи, сред които и пенсиите, ще бъдат увеличени, което ние от ЦИР очакваме да доведе до повишаване на крайното потребление", подчерта шефът на ЦИР.

Той оцени като негативно състоялото се в последните седмици политическо говорене по отношение на промяната на данъчната политика и повторното въвеждане на прогресивното подоходно облагане. Прохаски категорично защити плоския данък и отбеляза, че към момента той изпълнява изключително добре своите функции, благодарение на своята ниска ставка и сравнително простата данъчна нормативна рамка по отношение на ставките.

Прохаски смята, че повторно въвеждане на прогресивния данък може да доведе до това част от бизнеса, който благодарение на плоския данък „изсветля", отново да се върне в Сивия сектор.

Относно усвояването на евросредствата в анализа на ЦИР е записано, че за разлика от усвояването България показва доста добро темпо по отношение на договарянето - по този показател страната ни е в „златната" среда сред държавите от ЕС.

От 15.6 млрд. лв. европейско и национално финансиране, вече са договорени 14.4 млрд. лв. (над 80% от бюджета). При ОП "Транспорт" има дори наддоговаряне на бюджета, а ОП "Регионално развитие" и ОП "Околна среда" вероятно ще договорят всички средства до края на годината. Най-сериозно е изоставането при ОП "Конкурентоспособност", по която са договорени по-малко от половината от предвидените средства - около 45%.

Анализът на изпълнението по отделни оперативни програми показва, че най-добре през първата половина на годината се справят програмите "Административен капацитет" и "Техническа помощ", които отбелязват двоен и троен ръст на плащанията на годишна база. Една от причините за това е ускореното въвеждане на електронното правителство, което се превръща в основен приоритет за правителството. Тези програми обаче имат малки бюджети и не са определящи за усвояването на европейските средствата. В същото време програмата за бизнеса (ОП „Конкурентоспособност") показва малък ръст. Проблеми възникват и при ОП "Регионално развитие", която забавя плащанията поради проверки за грешки в договорите.

Пълният текст на доклада може да бъде изтеглен от сайта на ЦИР.