Ключовата за стабилността на българската енергетика помпено-акумулираща водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира" още години няма да може да работи на пълна мощност заради лошото техническо състояние на половината от нейните четири хидроагрегата. Това става ясно от писмен отговор на депутатски въпрос до енергийния министър Владимир Малинов.

Централата е извън строя от 2022 г., когато следремонтен тест повреди тежко единия от блоковете ѝ.

ПАВЕЦ "Чаира" ще заработи на 25% до края на годината

ПАВЕЦ "Чаира" ще заработи на 25% до края на годината

По-важно е да изнасяме не електроенергия, а готова продукция, подчерта ресорният министър Румен Радев

Аварията трудно можеше да се случи в по-лош момент - енергийната криза доведе до изключително високи цени на тока, а ПАВЕЦ има важна роля за балансиране на системата в моментите на пиково потребление.

Добрите новини

Най-близо до пускане е Хидроагрегат 2. При него статорните колони на спиралната камера са с нова форма и геометрия и дейностите от страна на изпълнителя ABB & Voith вървят по план.

Очаква се възстановяването и 72-часовите проби да приключат през следващите месеци и до края на годината поне 25% от ПАВЕЦ "Чаира" да са на разположение.

НЕК влага €37 милиона в ремонт и модернизация на ПАВЕЦ "Чаира"

НЕК влага €37 милиона в ремонта на стратегически хидрокомплекс

Хидросъоръженията са ключови за енергийната сигурност

Инженерното решение при Хидроагрегат 3 ще е сходно, тъй като той е в близко техническо състояние - с частични пукнатини по изходящия ръб на статорните колони и следи от кавитация. Така работата по него ще започне след пускането на Втори блок.

В края на 2024 г. ще започне демонтаж и според очакванията на енергийното министерство Хидроагрегат 3 ще е готов до края на 2025 г.

Лошите новини

В началото на годината тогавашният енергиен министър Румен Радев въобще не коментира пред медиите състоянието на Хидроагрегат 4, който се повреди при изпитанията през 2022 г. Сега обаче е ясно, че и той, и Хидроагрегат 1 са в много лошо състояние - със съответно 8 и 2 видими спукани статорни колони.

Направен е опит да се намери изпълнител за ремонта на най-повредения блок, но така и не е дошла оферта и това е станало повод за преоценка на използването на съществуващите турбини.

"Установено е, че възстановяването на тези компоненти е рисково с оглед ограниченията в размерите, както и специфичните изисквания за подгряване и отгряване на компонентите преди, по време на и след заваряване. Под въпрос е и поемането на каквато и да е гаранция след ремонта. В резултат на това е одобрен подход за цялостна подмяна на турбинната и генераторната част на XA1 и ХА4", пише министър Малинов в отговора си.

Именно за такива дейности на двата хидроагрегата сега се подготвя нова обществена поръчка. Ако се намерят желаещи, до края на годината трябва да се избере изпълнител. Двата хидроагрегата се очаква да са в строя до 42 месеца след сключване на договора. Тоест - около 2028 г.

От подписаното от министъра се разбира, че НЕК предлагат държавната гаранция за ремонта на ПАВЕЦ "Чаира" да скочи от 80 млн. лева на 155 млн. лева, "отчитайки повишените капиталови разходи, наложени от разширението на обхвата и целите на проекта". Ресорното министерство подкрепя компанията.