В началото на 2026 г. три от четирите агрегата на ПАВЕЦ "Чаира" ще работят. Това стана ясно по време на подписването на договорите на ремонта на съоръжения 1 и 3 от централата.

Ремонтът и рехабилитацията ще се извършат съответно от Toshiba - производител на оригиналното оборудване, и ABB Voith, които вече ремонтираха Хидроагрегат 2.

ПАВЕЦ "Чаира" ще работи на 100% най-рано през 2028 г.

Ключова за българската енергетика централа ще работи на 100% най-рано през 2028 г.

Половината от блоковете са за пълна подмяна, възстановяването на централата се оскъпява двойно

ПАВЕЦ "Чаира" е най-голямата помпено-акумулираща ВЕЦ в региона с ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система. Централата обаче излезе от строя през 2022 г. Тогава при следремонтно изпитание аварира Хидроагрегат 4 (ХА4). По-късно стана ясно, че и ХА1 е в много лошо състояние.

И в двата случая говорим за спукани статорни колони.

Затова и Националната електрическа компания инициира процедура за пълната им подмяна. Сега в съобщението на Министерството на енергетиката не се говори за купуване на изцяло нов агрегат, а се използва формулировката "ремонт и рехабилитация". Това може да означава, че е намерен начин съоръжението да бъде "спасено".

Купуват два нови хидроагрегата за ПАВЕЦ "Чаира" за 220 млн. лева

Купуват два нови хидроагрегата за ПАВЕЦ "Чаира" за 220 млн. лева

Трябва да заработят след 3 години и половина

Инженерното решение при ХА3 ще е сходно с това при вече възстановения агрегат, тъй като той е в близко техническо състояние - с частични пукнатини по изходящия ръб на статорните колони и следи от кавитация.

"Най-голямата батерия в Югоизточна Европа отново ще работи", заяви ресорният министър Владимир Малинов. По думите му благодарение на сътрудничеството с Toshiba и ABB Voith "Чаира" ще осигурява над 600 MW електроенергия в помпен и акумулиращ режим за българските потребители.

За момента обаче не се коментира въобще съдбата на авариралия Хидроагрегат 4, който явно е с най-тежки повреди. Миналата година стана ясно, че при пълна подмяна на ХА1 и ХА4 на обща стойност 220 млн. лева дейностите ще отнемат до 3 г. след намирането на изпълнител и подписването на договор. Това означава пълнофункционална ПАВЕЦ най-рано през 2028 г.