Пет различни оферти събра Националната електрическа компания по обществената си поръчка за проектиране, изработка и монтаж на хидроагрегати за ПАВЕЦ "Чаира".

След основен ремонт, започнал през 2019 г., авария след него през 2022 г. и възстановителни дейности, централата в момента работи само на 25% от възможностите си и ресорното министерство преди година обяви, че половината от хидроагрегатите ѝ са за пълна подмяна.

ПАВЕЦ "Чаира" ще заработи на 25% до края на годината

ПАВЕЦ "Чаира" ще заработи на 25% до края на годината

По-важно е да изнасяме не електроенергия, а готова продукция, подчерта ресорният министър Румен Радев

"Чаира" е изключително важна за балансирането на енергетиката ни - когато цената на тока е ниска и няма потребление, нейните помпи качват водата нависоко, а когато системата е натоварена се произвежда електроенергия с мощност, близка до тази на енергоблок на АЕЦ "Козлодуй".

Снимка 616110

Източник: news.bg

На практика говорим за най-голямата батерия в Югоизточна Европа.

Срещу максимум 242 579 579 лева без ДДС се очаква да бъдат доставени нови основни и спомагателни съоръжения за Хидроагрегат 4 - аварирал след стария ремонт и най-тежко увреден, както и за Хидроагрегат 1, за който от енергийното министерство също смятат, че е в много лошо състояние. Старите съоръжения се очаква да бъдат демонтирани.

ПАВЕЦ "Чаира" ще работи на 100% най-рано през 2028 г.

Ключова за българската енергетика централа ще работи на 100% най-рано през 2028 г.

Половината от блоковете са за пълна подмяна, възстановяването на централата се оскъпява двойно

Чии са офертите?

Хронологично първа е офертата на обединението "Енергоремонт-ИДА", в което влизат "Металик" АД и "Енергоремонт - Гълъбово" АД.

През миналата седмица Money.bg представи плановете на старозагорския холдинг за ремонт на системите. Според прокуриста на "Енергоремонт - Гълъбово" инж. Евгени Станчев даже сумата от над 240 млн. лева всъщност може да е недостатъчна за нови хидроагрегати - а и изработката и монтажа им ще отнемат прекалено дълго време.

Най-важната водна централа у нас има проблем - и български холдинг предлага решение

Най-важната водна централа у нас има проблем - и български холдинг предлага решение

Не е нужно да се купуват нови агрегати за милиони за ПАВЕЦ "Чаира", убедени са от "Металик"

Voith Hydro, които правиха първоначалния ремонт на ПАВЕЦ "Чаира" в периода 2019-2022 г., а след това възстановиха един хидроагрегат и в момента работят по друг, се е обединила с "Главболгарстрой Интернешънал" в ДЗЗД "Фойт - ГБС Хидро".

Австрийската Andritz Hydro - компания със силни позиции в сферата на оборудването за ВЕЦ, участва самостоятелно, но офертата ѝ е подадена от "Джи Си Ар" АД, като според Mediapool дружеството е на Петър Манчев - син на известния експерт и бизнесмен от енергийната сфера Богомил Манчев.

Купуват два нови хидроагрегата за ПАВЕЦ "Чаира" за 220 млн. лева

Купуват два нови хидроагрегата за ПАВЕЦ "Чаира" за 220 млн. лева

Трябва да заработят след 3 години и половина

Китайската държавна Dongfang Electric Corp пък обединява сили с "Геострой" на Цоло Вутов и с "Дивела Венчърс", чийто управител е Димитър Цоцорков (председател на Надзорния съвет на "Асарел-Медет"). Обединението им се казва "Донгфанг-Геострой-Дивела".

ПАВЕЦ "Чаира" оригинално е със системи на Toshiba. Японският гигант, който по-рано през годината изрази желание да ремонтира Хидроагрегат 1, сега участва в надпреварата заедно с утвърдения български доставчик на оборудване за енергетиката "Ваптех" (със собственик бизнесмена и председател на Българо-швейцарската търговска камара Бони Бонев) и "Джи Пи Груп".

Toshiba за година връща в строя Хидроагрегат 1 на "Чаира"

Toshiba за година връща в строя Хидроагрегат 1 на "Чаира"

ABB Voith се захваща с третия агрегат на ПАВЕЦ - целта е централата да се възстанови на 75% през 2026 г.

Следва предварителен подбор, след който ще има отваряне на офертите. Предните опити да се намери изпълнител за подмяната на хидроагрегатите се провалиха заради липса на желаещи - но и при по-ниска прогнозна цена.