Бюджетната комисия в НС изслушва кандидатите за управител на БНБ Андрей Гюров от ПП и Любомир Каримански от ИТН.
Още в началото на заседанието се появи спънка в изслушването. От ГЕРБ се усъмниха в квалификацията на Андрей Гюров и съответствието на неговите дипломи. Депутатът от ПП има докторска степен от Виенския университет, но се оказа, че някои университети имат докторски степени за бакалаври. Гюров обеща да представи съответните документи. Докторските степени у нас не се признават директно, предупреди Петър Чобанов от ДПС.
Намираме се в един важен момент за икономиката на страната и на БНБ, обясни Андрей Гюров. БНБ, по думите му, трябва да предприеме стъпки за преодоляване на предизвикателствата. БНБ регулира и контролира банковата система в интерес на вложителите, подчерта той. В момента банковата ни система е стабилна и добре капитализирана, по мнението му. В същото време са високи таксите за банковите услуги.
Приоритетите на Гюров са ефективен и модерен банков надзор, подготовка за приемане на единната валута, дигитализация. Банковата система той сравни в нивото на ваксинация-30% ваксинирани срещу 70% невакиснирани. Отделни институции са високо ваксинирани срещу рисковете, по думите му. При други един недобър кредит може да доведе до епидемия. Гюров се обяви за еднакво строги мерки за всички и така ще е като с пандемията - ще е добре този, който спазва правилата.
Той се обявява за нулева толерантност към корупцията. Кандидатът на ПП обеща информационна кампания за обществото за приемането на еврото. Андрей Гюров е и за дигитална трансформация на банковия сектор. В това БНБ трябва да има водеща, а не догонваща роля, според него. БНБ ще има е-деловодство. Централната банка ще изостави консерватизма си в комуникацията. Приоритет на Гюров е БНБ да е желано място за работа. Модерна и прозрачна финансова среда обещава кандидатът на ПП.
Любомир Каримански смята да акцентира на неотложните мерки, върху които трябва да се концентрира БНБ. БНБ ще съветва правителството за справяне с кризите, стана ясно от думите му. Приоритет е влизане в Еврозоната, институционалното модернизиране на централната банка.
Икономиката е изправена пред редица предизвикателства, изтъкна Каримански, като е притеснен за растежа и ръста на инфлацията. Любомир Каримански определи работата на БНБ като ходене по много тънък лед, като е важно да се знае къде искаме да стигнем, как да минем по тънкия лед и да стигнем здрави. Затова банката трябва да следи различни сценарии, през които можем да минем и как Централната банка да ги преодолее.
Каримански иска актуален Национален план за въвеждане на еврото в България. Необходима е процесуална дискусия, резултатите от която да бъдат адресирани към обществото, според него.
Той се обявява за оценка на нуждите и разпределен на подходящи допълнителни надзорни ресурси, включително осигуряване на инструменти и управление на процеса на риска. Колкото повече се задълбочават геополитическите кризи, толкова по-бързо трябва да се минимизират рисковете. Освен стандартните модели, той ще търси и нестандартни решения за уязвимостите на банковата система.
Каримански вече има разработен модел за засилване на банковия надзор.