"Растежът на реалните доходи на населението значително изостава от динамиката на БВП".

Това е един от изводите в проекта на становище на Икономическия и социален съвет на тема "Политиката по доходите - основно средство за подобряване качеството на живот и фактор за намаляване на бедността в България". 

За периода 2000 - 2005 г. реалният БВП нараства с 26.6%, докато реалните доходи на едно лице от домакинство се увеличават с 18.2%". Въпреки че тенденцията най-общо е положителна, българите са най-бедни по декларираните си доходи сред всички в ЕС.

Нещо повече, въпреки положителните тенденции през последните години, доходите остават под равнището им през 1995 г. равнището на реалните доходи през 2005 г. съставят по-малко от половината на това през 1990 г."

ИСС посочва, че причина да разглежда тази тема е "преобладаващата неудовлетвореност на населението от равнището на заплатите, пенсиите и защитените плащания, както и предстоящите процеси на конвергенция и поставя началото на открита дискусия за бъдещата политика по доходите и нейната роля за намаляване на сегашната и предотвратяване на нова бедност".

Едно от посланията в проекта на становище на ИСС е, че е необходима средносрочна политика по доходите, добре структурирана и подкрепена от социалните партньори, особено в условията на членството ни в ЕС.

Становището ще насочи вниманието към политики и механизми за ускорен растеж на доходите, ще настоява за приемане на официална и адекватна линия на бедността и обвързване на социалните плащания с нея, за данъчни облекчения при лични инвестиции за компютър, за чуждоезикова подготовка и за повишаване на квалификацията и др.