За месец август общият доход на едно домакинство у нас се е увеличил до 648.77 лв., което е с 21.7% повече спрямо миналата година, сочат данните на НСИ. Увеличението за месец е с точно 8 лева.

Разходите, от друга страна, възлизат на 630.33 лв., спрямо 644.70 лв. през миналия месец, когато фактически средният бюджет на едно домакинство беше в дефицит. Спадът на месечна оснва е близо 2.23%, докато на годишна база повишението е с почти 98 лева или 18.3%.

Както и година по-рано, почти половината от доходите на домакинствата у нас идват от работна заплата (49.9%), останалана част са от пенсии (23%), доходи от домашно стопанство (6.3%) и други доходи (6.6%). Всички тези групи източници са повишили стойността с и в процентни пунктове спрямо предходния месец.

Интересно е да се отбележи, че дялът на доходите от продажби на имущество е значително е намалял. След като предишния месец той скочи с почти 3 на сто на годишна база, сега е спаднал с 0.6 на сто спрямо година по-рано до 0.8%.

Традиционно най-много сме харчили за храна и безалкохолни напитки (36.6%), като цифрите са съпоставими с тези от месец по-рано. Интересно е, че разходът на годишна база в категорията се покачва само с 3.4 процентни пункта, докато ръстът на потребителските цени в същата категория за година през август беше около 20 на сто. Ръстът на разходите следователно определено не е пропорционален на този на инфлацията.

Продължава постепенно да пада общият дял на парите, които българинът харчи за жилища, вода, електроенергия и горива (с 2.1 процентни пункта). Това обаче не се дължи на спад в цените, които остават на едно ниво за година, а на покачването на дохода.

Въпеки че инфлацията повлия главно на цените на тестени и млечни изделия и месо, няма значими промени в потреблението на тези продукти спрямо година по-рано (в кг. на месец).

Относително е намаляла употребата на плодове (9.5 кг. на месец срещу 11.4 кг. година по-рано) и зеленчуци (6.7 кг. месечно срещу 7.9 кг. за август 2006г.).