Arctic LNG 2 e най-големият руски проект за втечнен природен газ, ръководен от "Новатек". Пред него обаче има доста препятствия. Построен с инвестиция от 25 милиарда долара и завършен за почти десетилетие, разположен на полуостров Гидан в Арктика, заводът изпитва трудности в намирането на купувачи за газа, което доведе до натрупване на запаси, пише Bloomberg. През октомври производството на газ за Arctic LNG 2 беше намалено от 12,1 на 5,3 милиона кубически метра на ден.

Сега проктър е изправен пред сериозни затруднения след последния кръг от санкции, наложени от САЩ.

Затрудненията

През последните месеци САЩ засилиха санкциите, като блокираха операции по проектите на "Новатек" в процес на изграждане, включително Arctic LNG 2 и Arctic LNG 3, както и седем танкера, поръчани от руска корабостроителница за транспортиране на LNG при тежки зимни условия. Американските ограничения предизвикаха допълнителни проблеми за проекта:

  • Купувачите се притесняват да приемат танкери от Arctic LNG 2 заради опасения, свързани с черния списък, в който попаднаха осем кораба на Arctic LNG 2 през август.
  • Южнокорейска корабостроителница отказа да достави специализираните газовози, нужни за транспортиране на LNG в арктическите условия.
  • Замразяване на чуждестранни инвестиции, след като "Новатек" попадна под американските ограничения в края на миналата година, което ограничава достъпа на компанията до капитал и технологии.
Русия залагаше много на проект Arctic LNG 2 за износ на втечнен природен газ, но клиентите не купуват

Русия залагаше много на проект Arctic LNG 2 за износ на втечнен природен газ, но клиентите не купуват

Потенциалните клиенти не искат да купуват втечнен природен газ от съоръжението

Последици

Помощник-министърът на енергетиката на САЩ Джефри Паят потвърди намеренията на администрацията на Байдън за продължаване на натиска върху руския енергиен сектор и проследяване на товарите на санкционираните LNG проекти. Това, според експертите, може да доведе до задълбочаване на икономическите затруднения за "Новатек" и свързаните с компанията проекти, особено в контекста на нарастващото предлагане на LNG на международния пазар. Може да има тласък към партньорства с азиатски държави, като Индия и Китай, които традиционно не се придържат стриктно към санкционните режими на САЩ, въпреки че подобна диверсификация на пазара може да е недостатъчна.

Настоящите ограничения и вероятното им затягане в бъдеще са сериозен тест за възможностите на "Новатек" да задържи Arctic LNG 2 като печеливш проект. Текущата нестабилност може да има сериозно отражение върху бъдещето на руския износ на природен газ и да ограничи възможностите на страната да се конкурира с водещите LNG износители.

От месец насам проектът беше подложен на все по-затягащи санкции от Съединените щати, които отблъснаха всички купувачи, които преди това обмисляха закупуване на товари от Arctic LNG 2.