Паундът се обезцени с повече от 15 на сто спрямо долара от гласуването на Великобритания да напусне Европейския съюз.
Сега обаче лондонското Сити прогнозира, че стерлингът е в опасност да загуби и статута си на "резервна валута", пише Independent.
Стратегът Робин Винклер от Deutsche Bank заяви, че състоянието на британската лира може да се разклати.
Според експертите ролята на лирата в международните капиталовите потоци намалява и след Brexit тя ще се отправи допълнително надолу.
С понятието "резервна валута" се обозначава валута, в която правителствата могат да съхраняват своите парични резерви.
По-голямата част от световната търговия се извършва в щатски долари. Така зелените пари са водещата в света резервна валута с около 63 на сто от общото количество на подобни пари.
Еврото държи други 20 на сто. След това в списъка се нарежда стерлингът при 4.5 на сто - приблизително равно ниво с японската йена.
По данни на Международния валутен фонд количеството е еквивалентно на 350 милиарда долара в резерви по света, които се съхраняват в британски лири.
Склонността към търсенето на резервна валута на световните финансови пазари винаги е силна. И придобиването на валутата обикновено означава закупуване на държавни облигации на правителството.
Това означава, че страната, която има резервна валута, като цяло ще има по-ниски лихви. Засиленото търсене на техните суверенни облигации тласка цените нагоре, което означава, че доходността пада и избутва надолу лихвените проценти в местната икономика.
Дали това ще стане факт зависи от решенията на централните банки по света. Не може да се твърди какво точно ще се случи, тъй като все още е неясно какъв вид търговия ще провежда Великобритания с ЕС, посочва коментар на Independent.