Изследователска група от Масачузетския технологичен институт, фокусирана върху проучването на „активни материали" - Self-Assembly Lab, работи в сътрудничество с продуктовите дизайнери Кристоф Губеран и Карло Клопат върху най-уникалните възможности за създаването на обувки чрез 3D принтиране. Става дума за обувка, която може да бъде „програмирана" да пасва идеално на контурите на крака ви.

Проектираната Minimal Shoe е създадена по уникален начин. Изследователите са разтегнали текстил и после са принтирали в 3D измерение линии от пластмаса в различни слоеве и дебелина. След това изрязали частите на текстила, който искат да запазят. Така текстилът ще „скочи" в нова форма според вида на 3D-принтираните линии, пише Quаrtz.

Хипотетично може или да се принтира обувка по мярка за всеки клиент само с няколко очертания от екструдирана пластмаса, или да се направи един размер, който да пасва на всички обувки, тъй като разтегливият текстил ще се приспособи към всяка форма.

Няма да е необходимо цялата обувка да бъде създадена чрез този метод. Може да е само горната част или парчета от нея, които после да бъдат прикрепени към по-традиционна подметка. Това е и относително лесно за направа в сравнение с 3D принтирането на цяла маратонка.

Голяма компания за спортни стоки вече е заявила интерес към процеса.

Измежду всички индустрии за потребителски стоки, които изследват употребите на 3D принтирането и персонализирания текстил, производителите на маратонки могат да са сред първите, които да внедрят продуктите на масовия пазар. Adidas вече представи 3D принтирана междинна подметка, която може да даде на всеки потребител идеалната форма, а главният оперативен директор на Nike изрази увереност, че скоро ще можем да принтираме в 3D маратонки вкъщи или в близкия магазин на Nike.

Двете най-големи компании за спортни обувки са заинтересовани и към намирането на нови начини за производство на лек текстил, които могат да се опъват и да се очертават спрямо крака на клиента.

От Self-Assembly Lab работят и по други проекти, включително материали, които могат да се трансформират в отговор на външни стимули. Например нещо като връзки за маратонки да могат да се затягат от топлина или енергията на малка батерия. Групата работи и с Airbus върху създаването на динамичен компонент от въглеродни влакна за самолетните двигатели на компанията.