Японските акции паднаха до най-ниски нива за последните осем месеца, макар стойността на търгуваните акции на борсата да достигна исторически връх

Формира се следната верижна реакция: американските акции паднаха поради срива на китайския фондов пазар, което засили йената спрямо долара. След това японската валута бързо се обезцени благодарение на слабите данни за поръчките на трайни стоки в САЩ, коментира агенция Bloomberg движението на фондовите пазари в Япония от 28 февруари.

Като главен фактор за пазарните колебания в Япония за последните два дни се признава Китай, макар данните от САЩ и някои правителствени статистики също са изиграли „меча" роля. Дори и най-големите компании в страната като Sony и Nomura отбелязаха понижени значения.

Борсовият индекс Nikkei 225 се смъкна в Токио с 2.9% или с 515 пункта. По-широкият Topix падна с 3.2%. И за двата това са най-ниски стойности от 13 юни 2006.

Стойността на акциите, които се търгуваха на първата сесия на Токийската фондова борса достигнаха $40.7 млрд., което е рекорд.

Днешният спад означава 18.4 трилиона йени (близо $150 млрд.) намаление в борсовата стойност на акциите. Единствените две компании, включени в Nikkei 225, които отбелязаха ръст, бяха  Nippon Meat Packers и Nisshinbo Industries.

Фючърсите на Nikkei с падеж март паднаха с 3.2% в Осака и Сингапур. Все пак за целия месец Nikkei повиши с 1.3%, а Topix с 1.8%, трети пореден месец на печалби.

Промишленото производство

По данни, изнесени днес от министерството на икономиката на Япония, промишленото производство в страната за януари е спаднало до най-ниско ниво за почти три години. Това е сигнал, че ръстът във втората по сила икономика в света може да се забави.

Продукцията е паднала с 1.5 сезонно претеглени процента спрямо декември. Най-чувствителен е спадът в транспортното оборудване.

След като поръчките на трайни стоки в САЩ през януари спаднаха със 7.8% (най-ниско търсене на трайни стоки за последните три години), възникнаха опасения, че експортно ориентирани производители като Тойота ще останат с голямо количество продукция, която няма да могат да продадат. Йената и индексите реагираха надолу.

Освен това вероятно е японската централна банка да не бъде в състояние да поддържа политиката на увеличаване на лихвения процент, след като миналата седмица предложи по-високите стойности от 0.50% лихва по рефинансиране.

След публикуването на доклада за промишленото производство, йената падна в Токио от 118.07 на 118.45 за един долар.

Според икономисти от японското правителство, негативните тенденции на фондовия пазар в Япония не отразяват слабости или трудности в икономиката на страната, а негативните тенденции в САЩ и Китай.

Като се има предвид, че всеки от предходните три месеца бе свързван с рекорд в производството, то би трябвало да укроти възхода си, дори износът да се увеличава, считат експертите. Така през февруари се очаква 1.8% спад спрямо предходния януари, който ще бъде компенсиран през март с 2.4% ръст.

Търсенето на японски стоки в света остава силно. Износът, който на практика е корелат на производството в Япония, за януари се е увеличил с 1.8%. Причината е освобождаването на компаниите от техните продуктови запаси, които за миналото тримесечие отбелязаха 3.6% ръст при много високи стойности.

Тойота съобщи вчера, че производството й през януари се е покачило с 3.2%.

Японската йена

Йената се смъкна от седем - седмичните си върхове спрямо долара, след като вчера имаше най-висок разменен курс от юли 2005. Тези данни могат да принудят Bank of Japan да се въздържа от по-нататъшно покачване на лихвените нива, които са най-ниски в целия индустриален свят.

Загрижени от движенията на вчерашния ден, с неопределената си лихвена политика японските финансисти могат още повече да насърчат практиката на carry trade, при която се теглят заеми в японска валута и се финансират по-високодоходни инвестиции.

Йената падна спрямо долара до 118.32 в Лондон тази сутрин от 117.93 късно вечерта в Ню Йорк. Спрямо евро спадът е от 156.27 на 156.17. Прогнозира се, че през тази седмица йената ще падне дори до 120 за долар. Спрямо всичките 16 най-активно търгувани валути, йената намали стойността си след доклада на правителството за спада на производството през януари. В рамките на месец йената спрямо долара може да падне до 121.