Най-натоварената туристическа дестинация в света, изненадващо се оказа Австрия, където на всеки местен жител се падат почти четирима туристи годишно. Това установи проучване на MoneyTransfers.com, пише Independent.
Изданието отбелязва, че макар Испания и Гърция да се сблъскват с редица проблеми, свързани с прекомерната посещаемост от туристи - от препълнените градски улици до заплахите за опазването на природата, не те са начело на "класацията" за съотношението между жителите на съответната страна и броя на туристите.
Проучването е установило, че в Австрия на всеки жител се падат по 3,6 туристи.
Населението на страната е около 9 милиона човека и територията й не е голяма, но въпреки това тя приема около 32 милиона туристи всяка година. Повечето от тях са съсредоточени в столицата Виена. По данни на управлението по туризма на града, за 2023 г. спрямо предходната година, броят на нощувките в града се е увеличил с 31%, до 17,3 милиона.
Виена обаче вече е свикнала с огромния брой туристи, а много малки градове и курорти в Австрия, чиято популярност сред туристите също расте, се оказаха неподготвени за това. Един от примерите за това е Халщат - малко градче, разположено на брега на едноименното езеро в провинция Залцкамергут в Австрийските Алпи, недалеч от Залцбург.
Източник: iStock
Градът е включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и привлича пътешествениците с живописните си къщи в алпийски стил от XVI в., разположени на фона на заснежени върхове на хребетите, обграждащи планинското езеро. Халщат е посещаван годишно от повече от един милион туристи, които смятат, че градът е първообраз на кралство Ерендел в популярния анимационен филм "Студено сърце".
Преди пандемията пешеходният трафик в градчето с едва 800 човека население достигна около 10 000 посетители дневно, което накара кмета на Халщат Александър Шойц, да наложи ограничения върху броя на автобусите и автомобилите с туристи, които могат да влизат в района дневно.
Освен това са построени оградждения, които закриват живописната гледка към едно от езерата, където туристите харесват да си правят селфита. Предполага се, че тази мярка също ще намали туристическия поток. Обаче, както пише Independent огражденията в Халщат вече са демонтирани, след негативни реакции в социалните мрежи.
Много страни по света започнаха да се борят със свръхтуризма, като въведоха входни такси за най-популярните дестинации. А за Венеция и за планината Фуджи, повишиха данъците за настаняване в месните хотели и цената на билетите за музеи и забележителности.