Цената на тока ще скочи с 20% от 2013 г., с влизане в сила на договора на Европейския съюз за третия период от 2013 до 2020 г. и закупуването на емисии парникови газове, съобщи БТА. Тогава ще се увеличат значително разходите за производство на електричество, прогнозира председателят на Асоциацията на топлофикационните дружества Валентин Терзийски.

България е част от осемте страни-членки на ЕС, които са постигнали споразумение за удължаване срока на закупуване на вредните парникови емисии. Според подписаното споразумение, обаче, до 30 юни 2011 г. страната ни трябва да представи план за инвестиции на стойност, равна на стойността на безплатно разпределените квоти парникови газове.

По този начин България ще трябва да инвестира точно толкова средства в модернизиране и въвеждане на очистващи инсталации в производствата си, колкото би дала за закупуване на същото количество квоти.

Графикът, постигнат за страната, е през 2013 г. 70% от квотите парникови газове да получат безплатна заверка, а останалите 30 процента да се закупят, а през всяка следваща година до 2020 г. безплатните квоти се намаляват с по 10% и се увеличават с по 10 на сто платените квоти, посочи Терзийски.

При всички случаи предприятията ще увеличат себестойността на електроенергията, която произвеждат със стойността на една квота парников газ за всеки мегаватчас произведена енергия, заяви Терзийски.

Общо 53% от електропроизводството в страната е от въглищни централи, а те имат най-висок коефициент на излъчване на парникови газове, каза още експертът. Според Евростат, средната цена на електроенергията във всички страни-членки на ЕС е в рамките на 17 евроцента на киловатчас, или 34 стотинки, а в България е 14.5 стотинки.