Цените на петрола са слабо подвижни на фона на близкия до рекордния световен добив и пониженото търсене.

Днес сутринта февруарските фючърси за сорта Brent на лондонската борса поскъпнаха с 4 цента до $36,66 за барел. При вчерашната търговия цената им спадна в края на деня  с $1,27 (3,35%) до $36,62 за барел.

Котировките за американския еталон WTI на електронните търгове на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) нараснаха с 2 цента- до $36,83 за барел. В края на предишната сесия цената спадна с $1,29 (3,39%) – до $36,81 за барел.

Данните показват, че търсенето на петролни продукти в Европа през октомври се е понижило за първи път от 10 месеца насам. А потреблението на дизелово гориво и бензин в Китай расте все по-бавно.

Сегашното ниво на търсенето явно не спомага за връщането към по-високи цени на суровината. Растежът на китайската икономика се забавя, реалният ръст на БВП в ЕС може да се покачи не повече от 1-2%, в САЩ - малко повече, в Япония – малко по-малко. Затова не може да се очаква значителен ръст на потреблението на петрол, отбелязват анализатори.

Те очакват американския еталон WTI да продължи да се търгува от други световен еталон Brent за сметка на отмененото американско ембарго за износ на суровината.

Според някои оценки, през 2016 г. добивът в САЩ може да се понижи с 500 хил. барела на денонощие, но въпреки това световното предлагане ще превишава търсеното с около 2 млн. барела дневно.