Цените на петрола спадат в сряда, след като се рязко се покачиха през две поредни сесии.
Ситуацията с разпространението на COVID-19 остава в центъра на вниманието на търговците: Китайските власти успяха да сдържат вълната от разпространение на делта щама, но коронавирусът продължава да представлява заплаха за много други страни, съответно и за световното търсене на петрол.
В австралийския щат Нов Южен Уелс, където се намира Сидни, ежедневното увеличение на случаите на коронавирусна инфекция достигна нов рекорд - 919 случая. Япония планира да разшири извънредното положение в още 8 префектури, а в Тайланд броят на смъртните случаи от коронавирус надхвърли 10 хиляди, пише Bloomberg.
Към 9:15 ч. българско време октомврийските фючърси за сорта Brent поевтиняха на лондонската борса ICE Futures с 0,08 долара, до 70,97 долара за барел. По време на предишната търговска сесия Brent поскъпна с $2,3 (3,4%).
Цената на октомврийските фючърси за американския WTI при електронната търговия на Нюйоркската стокова борса (NYMEX) спада с 0,13 долара, до 67,41долара за барел. Във вторник тези контракти поскъпнаха с 1,9 долара (2,9%) - до 67,54 долара за барел.
През предходните две сесии Brent поскъпна с 9%, а WTI - с 8,7%, като ръстът в цените беше най-високият от ноември. Растежът на пазара, който преди това беше в спад в продължение на седем сесии, беше подхранван от информация за липсата на нови случаи на инфекция с COVID-19 в Китай, както и от пожара на петролната платформа Pemex в Мексиканския залив, който парализира около една четвърт от производствения капацитет на Мексико.
"Покачването на цените на петрола беше рязко и бързо", каза Хауи-Лий, икономист от Oversea-Chinese Banking Corp. в Сингапур, пред Bloomberg. Но и предшестващата го корекция бе една от най-мощните през тази година, което показва влиянието на новия делта вариант на петролното търсене".смята експертът.
Анализаторите от Goldman Sachs и UBS продължават да очакват цените на петрола да се повишат през оставащата част от 2021 г., като смятат, че предлагането на пазара ще бъде недостатъчно. Търговците очакват нови сигнали относно бъдещите нива на производство от държавите от ОПЕК +, които ще проведат следващата си среща на 1 септември.