Външните финансови активи на Китай са се увеличили с 9%, достигайки 5,17 трилиона щатски долара към края на 2012 г., съобщи Държавната администрация за обмен на валута (SAFE), цитирана от Агенция Синхуа.

На фона на по-бавния ръст на валутните резерви и инвестициите на Китай в чужбина, темпът на растеж на външните финансови активи спадна с 6 процентни пункта спрямо предходната година, сочат данните на SAFE.

В същото време външните задължения на Китай нараснаха с 13% на годишна база до 3,44 трилиона щатски долара, в резултат на което през миналата година нетните външни финансови активи достигнаха 1.74 трилиона щатски долара, с 3% повече на годишна база.

Външните финансови активи на Китай включват валутните резерви, преките инвестиции в чужбина (ODI), инвестиционните портфейли в ценни книжа и други инвестиции.

Около 65% от външните финансови активи на Китай са в 3.4 трилиона щатски долара валутни резерви на страната, което е най-ниското съотношение от 2008 г. насам, твърди главният регулатор на валутния обмен.

Останалите 502.8 милиарда щатски долара ODI, 240.6 милиарда щатски долара в ценни книжа и 1.04 трилиона щатски долара в други неуточнени инвестиции на Китай съставляват съответно 10%, 5% и 20% от финансовите активи на страната.

Според SAFE, през 2012 г. структурата на външните финансови активи е била оптимизирана, като валутните резерви са допринесли с едва 30% за ръста на активите, докато от 2004 г. насам този дял е бил средно 65%.

По отношение финансовите пасиви на Китай в чужбина, преките чуждестранни инвестиции (FDI) в Китай са възлезли на 2,16 трилиона щатски долара, ценните книжа са достигнали 336,4 милиарда щатски долара, а другите неуточнени инвестиции са възлезли на 942,6 милиарда щатски долара.

Около 64% от новите финансови пасиви в чужбина се дължат на нови преки чуждестранни инвестиции, което показва, че чуждестранните фондове остават оптимистично настроени за перспективите пред икономиката на Китай, обяви SAFE.

Развитите икономики предпочитат да държат по-голям дял от своите външни финансови активи в ценни книжа и ODI, докато развиващите се страни като Република Корея, Русия и Бразилия държат над 40% от своите външни активи като резерви в чуждестранна валута, сочат данни на SAFE.

Валутният регулатор също така ревизира висящите FDI за 2011 г. с 102,7 милиарда щатски долара, като стойността им стана 1,91 трилиона щатски долара.