Съединените щати изпреварват Китай в надпреварата за най-голямата икономика в света, които се радват на по-силно възстановяване от пандемията, пише Bloomberg.
Брутният вътрешен продукт на САЩ миналата година нарасна с 6,3% в номинално изражение (без коригиране на инфлацията), изпреварвайки растежа на Китай от 4,6%. Докато част от това превъзходство отразява повишеното увеличение на цените в Америка, резултатът от 2023 г. се базира на по-широка основа: икономиката на САЩ излиза от периода на пандемията по-успешно от китайската.
"Това е зашеметяващ обрат на съдбата", каза бившият шеф на МВФ за Китай Есуар Прасад. Силното представяне на икономиката на САЩ, съчетано с всички краткосрочни и дългосрочни насрещни ветрове, пред които е изправена китайската икономика, прави по-малко ясно предположението, че БВП на Китай някой ден ще изпревари този на САЩ, смята експертът.
Икономиката на Китай изостава още повече от САЩ, които се радват на силно възстановяване от пандемията
Икономическото представяне се отразява на фондовите пазари на съответните държави . Американските акции достигнаха исторически върхове тази седмица, докато китайските акции са затънали в мечи пазар на стойност над 6 трилиона долара.
Не се очакваше да бъде така. В началото на миналата година масово се предсказваше, че САЩ ще изпаднат в рецесия, тъй като Федералният резерв повиши лихвените проценти , за да се бори с инфлационния бич, невиждан от десетилетия.
Китай, от друга страна, се очакваше да изпита главоломно възстановяване, тъй като отново отвори икономиката си напълно за търговия след строгите блокирания за борба с разпространението на Covid-19.
Това не се случи. Данните за БВП, публикувани в четвъртък, показаха, че икономиката на САЩ е завършила годината "с гръм и трясък", нараствайки с 3,3% в реално изражение, коригирано спрямо инфлацията през четвъртото тримесечие, след като се увеличи с 4,9% през третото. Инфлацията върви обратно към целта на Фед от 2% и страховете от рецесия избледняват.
Проблемите на Китай са дълбоки и структурни
Китай, напротив, се бори под тежестта на продължилия години срив на недвижимите имоти и най-тежката си поредица от дефлация от около 25 години. Износът, някога критичен стълб на растежа, намаля през 2023 г., безработицата сред младите хора нарасна рязко, а местните власти са обременени с твърде много дългове.
Въпреки че правителствените данни показват, че икономиката е постигнала целта за годишен растеж на властите, като се е увеличила с 5,2% през 2023 г., има подозрения, че това не е вярна картина на случващото се.
Разбира се, номиналният БВП не е единственият начин за измерване на размера на икономиката на една страна.
Икономистите също използват нещо, наречено паритет на покупателната способност, което се опитва да вземе предвид разликите в цените между страните за една и съща стока или услуга. На тази база, както е изчислено от Bloomberg Economics, Китай изпревари САЩ около 2016 г.: Един долар в Китай просто купува много повече, отколкото в САЩ.
Но много наблюдатели не смятат, че това е най-добрият начин за измерване на икономическата тежест на световната сцена. За това номиналният БВП се счита за по-добър ориентир.
"Пандемията прикри много от слабостите на Китай, които са дълбоки и структурни и ще продължат през десетилетието - в зависимост от способността им да се реформират", каза Джош Липски , бивш съветник на МВФ, който сега е директор на Геоикономическия център на Атлантическия съвет.
Междувременно САЩ изненадаха икономистите с устойчивостта на икономиката си след пандемията. Някои дори подозират, че страната може да е на прага на повишаване на растежа на производителността, което ще позволи на икономиката да расте по-бързо, без да генерира инфлация.
Въпреки това последният акт в кампанията на Фед за връщане на инфлацията в САЩ до целта от 2% все още не е написан. Все още съществува риск политиката да остане твърде строга за твърде дълго време и да предизвика спад.
Пазарът на труда показва признаци на отслабване. В резултат на това основателят на MacroPolicy Perspectives LLC и бивш икономист от Фед Джулия Коронадо каза на уеб семинар на American Enterprise Institute в сряда, че рисковете от рецесия са по-високи сега, отколкото в началото на 2023 г., въпреки това нейната прогноза остава, че такава ще бъде избегната.
САЩ имат и дългосрочни опасения, включително исторически висок бюджетен дефицит.
Все пак историята от миналата година е ясна.
"Всички приказки за това, че Китай ще стане най-голямата икономика в света според размера на БВП, бяха оставени на заден план, ако не и отложени за неопределено време", каза Липски.