Икономиката на САЩ би трябвало да избегне рецесия през текущата година, така смята все по-голямо мнозинство от икономисти, анкетирани от Националната асоциация по бизнес икономика (NABE).
Около 91% от участвалите в последното проучване на NABE, публикувано в понеделник, определиха вероятност от под 50% САЩ да навлязат в рецесия през следващите 12 месеца, информира Reuters.
Това е увеличение от спрямо 79% от анкетираните бизнес икономисти, споделящи това мнение, в октомврийското проучване. И много далеч от прогнозата преди година, когато мнозинството от експертите очакваха рецесия, тъй като Федералният резерв повиши лихвените проценти, за да се бори с високата инфлация.
Нарастващият оптимизъм, видим в проучването, е в съответствие с голяма част от най-новите икономически данни, включително измерване на потребителските настроения , които миналата седмица се повишиха до 2 1/2-годишен връх. Освен това инфлацията спада по-бързо от очакваното, а пазарът на труда се охлажда, но не се срива.
Политиците на Фед, които поддържат основния лихвен процент в сегашния му диапазон от 5,25%-5,5% от юли, сигнализираха, че вероятно ще намалят лихвените проценти тази година, стига инфлацията да продължава да спада.
Икономистите, анкетирани от NABE, очакват корпоративните продажби и маржовете на печалба да се повишат тази година и казват, че проблемите с веригата за доставки и недостигът на работна ръка намаляват, което е потенциално положителна новина за перспективите за инфлация.
Около 63% от респондентите в последното проучване не съобщават за недостиг на вложени материали спрямо 46% преди три месеца; и малко над половината от анкетираните съобщават, че няма недостиг на работна ръка, спрямо 38% от предишния доклад. И двата показателя са сред тези с най-добрите данни от началото на пандемията, каза NABE.
По-високите лихвени проценти, увеличената геополитическа нестабилност и по-високите разходи представляват най-големите рискове за тази картина на като цяло здрави бизнес условия през новата година, според проучването на 57 членове на NABE, проведено от 28 декември до 9 януари.
В същото време бизнес икономистите цитираха по-ниските лихвени проценти, заедно с по-ниските разходи и по-добрата наличност на работна ръка, като представящи най-големите вероятни рискове за положителните перспективи.