Населението на Япония е 127 милиона души. Всеки от тях употребява средно 200 комплекта клечки за хранене годишно, общо - 90,000 тона дървесина .

Както информира агенция Франс Прес, Япония ще се опита да превърне в биогорива милионите дървени пръчици за хранене, които се изхвърлят всяка година. Така недостигът на електричество в страната ще намалее.

В ресторантите и заведенията за бързо хранене пръчките за хранене от дърво са на разположение без да се пита. Правителството е изчислило тези 90,000 тона дървесина годишно и затова Министерството на селското стопанство, риболова и горите ще поставя специални кутии, в които вече ще се събират клечиците.

Ще се проверят какви са плюсовете и минусите от това, да се събират, превозват до заводите и след това превръщат в биогориво тези уреди за хранене.

В исторически план пръчиците за хранене са били дойна крава за японската горска индустрия. Използва се дървесината от разреждането на дърветата, която в противен случай се изхвърля. Но днес близо 90% от пръчиците за хранене на Япония се внасят от Китай, като за направата им най-често се използва бамбук или трепетлика.

По-рано този месец в Китай се заговори, че трябва да се преустанови употребата на дървени пръчици за еднократна употреба. Това е казала Китайската асоциация за хранене във връзка със „зелената" Олимпиада в Пекин идната година. 45 млрд. чихта дървени пръчици се изхвърляли в Китай всяка година.

Министерството ще търси бюджет, за да изследва проекта за рециклиране. Освен това има надеждата в производството на биогорива за автомобили да бъдат използвани и неядивни материали като слама.