
Както пенливото вино може да се нарече „шампанско" само ако идва от определени френски региони, така и единствено поличките, произведени в Шотландия, могат да се нарекат „килт".
Кампанията е по идея на майстора на килт от Единбург Хауи Никълсби, 29 годишен, който се е изплашил от наводнението от евтини вносни стоки от чужбина, които претендират за шотландското име. Майсторът е влязъл във връзка с шотландския евродепутат Алин Смит, последният ще се опита Европейската комисия да даде на шотландския килт статута PDO, или защитено наименование за произход.
Въпреки многото традиционни продукти от България, нито един български продукт все още не е предпазен по смисъла на европейския PDO.
Ако шотландците успеят, в бъдеще килт ще може да се нарича само ръчно ушитата в Шотландия поличка от чиста вълна. Никълсби обяснява, че години наред той се е възмущавал да гледа по магазините нискокачествени полички, продаващи се за 20 паунда, носещи етикети „Шотландски килт".
„Изглеждат ужасно - сякаш някой си е сложил парцал за чинии. Хората, които носят истински шотландски килт, трябва да се чувстват горди. Но хората започват да се отказват да обличат килт, тъй като евтините изглеждат ужасно. PDO е нещо, от което се нуждаем, за да предпазим индустрията си, защото е под обсада".
Това, което е възмутило шотландците, е че на продуктите от карирана вълнена материя, ушити в Индия и Китай, пише „Шотландски килт" и те възприемат ниското качество на евтините вносни стоки като обида за културата и страната.
„Истинският шотландски килт е дизайнерска стока. Виждам все повече мъже да ги носят. Това е качествена стока и хубавата струва над 150 паиунда. Тези неща от 20 паунда деградират националните ни дрехи".
Евродепутатът Смит е изпратил писмо до нашия еврокомисар Меглена Кунева. Той се надява българката да подкрепи статуса на PDO за шотландския килт.
Ако Кунева склони, килт ще влезе в списъка на прочути продукти със същия статус, например сиренето фета, което може да се нарича така само ако е направено в Гърция. Щом стана дума за Гърция, южната ни съседка е спечелила PDO за над 80 свои стоки, а България, въпреки ценната помощ, която може да ни окаже българският еврокомисар по защита на потребителите - нито една.
Шотландският килт за пръв път е надянат през XVI век. Версията, ставаща днес все по-модерна, е създадена след 1800. Името идва от скандинавския глагол kilt, означаващ „увивам дрехи около тялото". Множественото число на думата килт е килт. За традиционната шотландска поличка се използват близо осем метра плат, тя пада малко под колената. Обикновено се пристяга с колан. Фолклорът твърди, че истинският шотландец не облича нищо под своя килт.