През четвъртото тримесечие производителността на труда в Щатите се качи с внушителните 3.1%. Още по-добрата новина за американците е, че ръстът на цента на труда се е забавил, следователно опасенията за инфлация засега не се потвърждават, коментира Investor's Business Daily.

Продукцията за час труд (без селското стопанство) се е качила с повече от очакваните 2%, възстановявайки се от 0.1% спад за третото тримесечие. „Икономиката на САЩ продължава да бълва продукти и по-ефективни методи за производство на блага и услуги", е казал професор в бизнес училището към университета в Мериланд.

Производителността е най-съществения фактор за дългосрочен ръст на икономиката и работните заплати. Засилената ефективност позволява националното стопанство на САЩ да расте без опасения от инфлация.

След рекордните стойности в края на 90-те, ръстът на производителността се бе забавил чувствително за близо десетилетен период. За това, колкото и да е странно, допринесе засилената употреба на компютри и автоматично оборудване в компаниите: веднъж достигнато, високото ниво на производителността оставаше устойчиво.

За цялата 2006 производителността е нараснала с 2.1%, което е спад от ръста през 2005 (2.3%) и е най-малкото повишение за последните девет години. Но в историческа перспектива това не е нещо чак толкова лошо.

Междувременно миналата година цената на труда се качи с 3.2%, най-голямо повишение от 2000 насам: 2005 бе регистриран ръст 2%.

Но тенденцията през четвъртото тримесечие се е обърнала, като ръста на цената на труда е надхвърлил ръстът в производителността с 1.7%. За третото тримесечие средната цена на труда се е повишила с 3.2%.

В резултат от добрите данни Nasdaq качи 0.8%. Индексът на S&P завърши с 0.1% по-високо. 10-годишните лихвоносни съкровищни бонове продължиха спада си, смъквайки 2 базови пункта до 4.75%.

Професорът коментира: „Силният ръст на производителността е голяма новина за фондовия пазар, защото повишава вероятността Федералният резерв да остави лихвите без промяна". Потенциалът на американската икономика за ръст остава внушителен

Добри новини и за тружениците - колкото по-добра е производителността, толкова по-високи заплати могат да се плащат без повишение в съвкупните разходи. Компенсацията за час труд се е качила с 4.8% за четвъртото тримесечие от 3.1% за предходното. С поддържане на толкова висока производителност, общият ръст на разходите за труд в САЩ няма да се повишава.

За Fed работните заплати и цената на труда ще са проблем номер едно за тази година. От лятото на 2006 лихвата се държи на 5.25% с очаквания забавянето на икономиката да укроти инфлацията. Последните данни говорят за нов импулс.

Член на политическия борд на Fed е предупредил: рано е да се обявява победа. Все още общата тенденция говори за забавена производителност и нарастващи цени на труда. „С прогнозите за ръст на подобряващата се икономика, има риск да не видим завръщане към ценовата стабилност, освен ако монетарните условия се продължат да бъдат затягани". (тоест лихвата да продължи да се вдига).

Общо взето,  нееднозначно тълкуване на като цяло положителна информация. Ценно е да се направи съпоставка и с предварителните данни за производителността в САЩ през 2006, изготвени преди седмици от изследователската група Conference Board.