БНБ очаква тази година икономиката да отбележи ръст от 0.7 на сто. Това каза управителят на централната банка Иван Искров на дискусията по повод 20-годишнината от създаването на Асоциацията на банките в България. Прогнозата на Искров е по-ниска от оценката на МВФ, дадена от експерти, участвали в пролетната мисия на фонда у нас. Тяхната прогноза е за ръст от 0,8 на сто.

Очакванията на БНБ са доста за за доста по-ниски стойности от дадените от кабинета. Последната прогноза на Симеон Дянков е за ръст на БВП от 1,4%. Да припомним, че финансовият министър заложи ръст от 2.9% в Бюджет 2012.

Искров аргументира очакванията на ръководената от него БНБ с появилите се данни за наличие на рецесия в много страни от еврозоната, от което „произтичат преки ефекти за потенциала на банките у нас да генерират доход от собствени източници". Според управителя на централната банка ограниченото търсене на нови кредити поставя банките пред двойно изпитание - от една страна, те ще бъдат възпрепятствани да трупат нови буфери по линия на печалбата, а от друга страна, съществуващите класифицирани активи ще продължат да оказват натиск върху наличните резерви.

Въпреки че, 16 на сто са лошите кредити у нас, Иван Искров не се притеснява за банковата система в България, защото банковата система е добре капитализирана. Това дава гаранции за нейната стабилност. Управителят на БНБ беше категоричен, че е нормално необслужваните кредити да продължат да растат, но това не е проблем, докато банките имат достатъчно обезпечения, за да покриват загубите.

„Може да има проблем една банкова система с 4 процента лоши кредити, какъвто случай имаме в някои страни от Западна Европа и може да има страни, където лошите кредити са много по-високи и нямат проблеми", каза още Искров. Той припомни, че лоши кредити са тези с просрочие над 90 дни и те в момента са около 16 процента за цялата банкова система.

„Сам по себе си обаче този показател не говори чак толкова много, тъй като трябва да е ясно, че срещу тези просрочени кредити стои съответният процент ликвидни обезпечения, стои съответният процент провизии и те в значителна степен покриват този коефициент", каза в заключение управителят на БНБ.