Фондовите борси в Европа последваха азиатските и започнаха днешната търговия на „зелена” територия, тъй като инвеститорите реагираха позитивно на очерталата се победа на Хилари Клинтън над Доналд Тръмп на първия президентски дебат в САЩ.
Повечето инвеститори в световен план предполагат, че ако Тръмп вземе предимство в предизборните дебати, това ще се отрази негативно на т.нар. "рискови" финансови активи (на инвестициите в по-доходни, но и по-рискови финансови инструменти), докато евентуална победа на Клинтън би била в подкрепа за "риск апетита" на финансовите пазари.
Общият европейски индекс Stoxx Europe 600 нарасна за кратко с 0,7%, след като в понеделник падна с 1,6% до едноседмично дъно около 339,74 пункта, отбелязвайки най-солидна обезценка от началото на юли.
С напредването на търговията обаче борсите на Стария континент заличиха първоначалните печалби и основните фондови индекси отново се „окъпаха в червено” след подновени разпродажби на банкови и акции на компании от петролния сектор.
Общият европейски индекс вече се понижава към ново едноседмично дъно от 337,74 пункта.
Акциите на Deutsche Bank се понижават с 2,75% към ново историческо дъно от 10,19 евро за една акция, тъй като инвеститорите остават обезпокоени относно финансовото здраве на водещата финансова институция.
Вчера акциите на най-голямата немска банка се сринаха със 7,5% след информация на списание Focus, според което Ангела Меркел е заявила в прав текст, че банката не може да разчита на каквато и да е било форма на държавна помощ на фона на наложената му преди време от Министерството на правосъдието в САЩ глоба в размер на 14 млрд. долара.
Въпреки че банката опроверга тази информация, нейните акции остават под солиден натиск от продажби и от началото на седмицата се обезценяват с близо 10% и с цели над 50% от началото на годината.
Солидно понижение с 3,08% регистрират и акциите на Commerzbank AG. Втората по големина банка в Германия също се оказа под прицел след информация на вестник Handelsblatt, че тя е готова да съкрати около 9 хил. работни места и да намали раздавания дивидент като част от полаганите от нея усилия за преструктуриране.
В същото време подновеният спад на петролните цени с над 2,5% на фона на намаляващи очаквания за постигане на споразумение между основните производителки от и извън ОПЕК по важния въпрос за ограничаване на добивите на петрол, провокира понижение и на акциите на енергийните компании.
Днес общият индекс Stoxx Europe 600 Oil се понижава с 1,45% след вчерашен спад с 1,6%. Акциите на испанската компания Repsol SA падат с 1,06%, на австрийската OMV AG - с 1,95, на френската Technip SA - с 1,92%, на британската British Petroleum - с 0,97% и на холандската Royal Dutch Shell PLC - с 1,9%, информира bnr.bg.