Целта на предложения законопроект е да стимулира ранното свързване на бизнеса с ученици и студенти чрез използване формата на стипендиите. По този начин се осигурява възможност за първо работно място на младите хора, намаляване на разходите за социално подпомагане, а като цяло се намалява и бедността, съобщава news.bg.

Законопроектът е в интерес на младите хора, но в същото време е в интерес на работодателите, включително на малките и средни фирми, които по този начин имат възможност да гарантират подготовката на млади хора, от които имат нужда и с които могат да работят, да наблюдават тяхното обучение и да ги наемат на работа.
Връщането към тази изпитана в миналото организация на затвърждаване на професионалните умения дава възможност на бизнеса да „отгледа" и моделира свои кадри като ползва за период до 24 месеца облекчения при данъчното облагане.

Законопроектът се отнася за млади хора с определена степен на квалификация, за млади хора, на които е необходимо да се даде определен обем от знания и умения. Става въпрос за младежи, в чието образование държавата е инвестирала и е редно да се направят още няколко допълнителни стъпки, за да започнат те работа в България.

В законопроекта е предвидена възможност при неизпълнение на последващите задължения на работодателя, а именно да наеме получавалите стипендии за срок не по-малък от периода, в който са били стипендианти, облагаемата основа на годишния финансов резултат да се увеличи с размера на ползваното облекчение.

Финансовият ефект от прилагането на тази мярка за стимулиране на младежката заетост на този етап е трудно предвидим, но едва ли на първо време би надхвърлил един милион лева годишно според вносителите от левицата. Тъй като става дума за промяна на данъчното законодателство се предлага тя да влезе в сила от началото на следващата година.

Намираме този законопроект за важен, изтъкна Корнелия Нинова. По думите й той ще даде възможност на младите хора да започнат работа, но и ще обвърже образованието с нужните на бизнеса. Ще се даде възможност, по думите й, българските ВУЗ-ове да произвеждат безработни висшисти.

С този закон се облекчава бизнесът, смята и Алиосман Имамов от ДПС. Георги Гьоков от БСП също похвали проекта, изтъквайки, че законът е в полза на бизнеса и студентите.

От Атака обаче „скочиха" срещу поредното облекчение за бизнеса. Според Магдалена Ташева 10%-ият плосък данък, който е сред най-ниските в Европа, е възможно най-големият реверанс на държавата към бизнеса. Няма мегдан за по-нататъшни данъчни облекчения, смята тя. От тук нататък данъците трябва само да растат, подчерта националистката. Ташева се обяви срещу предвижданите „нежни данъчни облекчения", както тя се изрази.

Не намаляваме плоския данък, успокои я Корнелия Нинова. Намалява се данъчната основа, върху която се начисляват тези 10%, допълни социалистката. От 74 гласували, за закона бяха 70, 3 против, 1 въздържал се.