Само 3% от хората родени след 1 януари 1960 г. са декларирали готовност да прехвърлят спестяванията си, натрупани в универсален пенсионен фонд.

Това заяви, икономистът от Института за пазарна икономика Петър Ганев, който заедно с председателя на управителния съвет Красен Станчев и друг експерт от института - Десислава Николова дадоха пресконференция по повод промените в пенсионния модел.

Изследването е на Алфа Рисърч и до този момент не е публикувано. То е проведено в разгара на дебата в края на декември, когато Народното събрание реши да промени съществуващия до тогава пенсионен модел. Предложените от финансовия министър Владислав Горанов промени дадоха възможност на хората да избират, дали да се осигуряват както досега в НОИ и универсален пенсионен фонд или само в НОИ.

Промените тогава предизвикаха трус в управляващата коалиция и веднага след това се заговори за тяхното пренаписване. Малко след началото на новата година от финансовото министерство публикуваха проектопромени, според които изборът между едностълбов и двустълбов модел може да е многократно, а не веднъж в живота, каквито са нормативните текстове в момента.

Ганев посочи, че тези около 3% представляват 170 хил. хиляди души (от 3.4 млн. души), които ще могат да прехвърлят към сребърния фонд около 70 млн. лева. Това представлява едва 1% от общия бюджет на НОИ и сумата е толкова нищожна, че на практика няма да доведе до какъвто и да е положителен ефект за пенсионната система.

На журналистически въпрос дали финансовият министър Владислав Горанов трябва да понесе някаква отговорност, след като само 3% от хората подкрепят неговата идея Ганев заяви, че всеки министър трябва да знае, че неговите решения водят до промени в доверието към него и институците.

Икономистът посочи, че например при  двама колеги със сравнително еднакви заплати, единият реши да се осигурява само в НОИ, а другият и в НОИ, и в универсален пенсионен фонд, този избрал двустълбовия модел може да очаква с 20% по-висока обща пенсия.

Ганев обясни, че новата идея за многократно прехвърляне на средствата между универсалния пенсионен фонд и НОИ всъщност е във вреда на осигурените лица. Това е така, защото, веднъж прехвърлили вноските си за втора пенсия си в Сребърния фонд, тя остава там при изключително ниска доходност. Освен това новите вноски, които ще постъпват няма да отиват в индивидуална партида, а директно в НОИ откъдето ще се преразпределят за всички пенсионери. Така се прекратява натрупването в индивидуалните партиди.

От института отбелязаха, че в дългосрочен план рискът може да възникне от социално напрежение като резултат от насилствено разделение на обществото на две групи - такива с пенсионни спестявания и други, които са изцяло зависими от НОИ. Пълната зависимост на избралите едностълбов модел ще доведе до все по-голям натиск спрямо тези с индивидуални партиди в УПФ, да се откажат от личните си спестявания и да участват напълно в солидарния модел.