Европейската централна банка предлага от днес дългосрочни операции по рефинансиране (TLTRO), осигурявайки на банките в еврозоната достъп до големи заеми при нулеви или отрицателни лихви.

Това е един от инструментите, които институцията въведе, за да съживи инфлацията, отбелязва AFP, цитирана от БТА.

През март ЕЦБ представи мащабен пакет от стимули за засилване на растежа и инфлацията, но много от мерките като въпросните евтини банкови кредити и изкупуването на корпоративни облигации не бяха въведени веднага.

Централната банка започна изкупуването на корпоративни облигации на 8 юни. Банката прибави този вид финансиране към програмата си за 1,74 трилиона евро (80 милиарда евро за държавни дългови книжа месечно) с надеждата да свали още разходите за кредитиране. Това ще насърчи компаниите да инвестират и ще засили растежа във валутния съюз, който все още се опитва да преодолее последните етапи от дълговата си криза.

Вчера германският конституционен съд подкрепи антикризисната програма на ЕЦБ за неограничено изкупуване на държавни облигации, отхвърляйки след над тригодишна процедура жалба, според която този механизъм противоречи на конституцията на страната.

Днес Управителният съвет на франкфуртската институция има заседание, на което обаче няма да се взимат решения за лихвите, а би могло да бъде възстановен преференциалният режим за гръцките банки, информира AFP. Това означава, че ЕЦБ отново ще започне да приема гръцки облигации като обезпечение за рефинансиране на гръцките банки, уточняват гръцките медии. 

ЕЦБ бе лишила гръцките банки от един от източниците им на финансиране. Банката спря преференциалния режим, който позволяваше на гръцки банки да заемат пари от нея при по-ниски гаранции от тези, които обикновено изисква. Така те бяха поставени в ситуация да разчитат на средства от гръцката централна банка.