Индонезийската рупия отслабна до 15 хил. за долар за първи път от 201 години насам заради потъващото настроение на инвеститорите към активите на развиващата се държава и растящите цени на петрола, предава Bloomberg.
От началото на годината валутата се срина с около десет процента, след като Фед повиши лихвите, което подкрепи долара, а дефицитът по текущата сметка на страната остави икономиката уязвима към финансовите сривове, засегнати Турция и Аржентина. Цената на петрола пък почти се утрои от февруари 2016 година насам, създавайки напрежение за страните-вносителки.
Кхун Го, директор в Australia and New Zealand Banking Group Ltd., очаква, че рупият може да падне и до 15 200 за долар, ако настроението сред инвеститорите не се подобри.
Валутата върви нагоре въпреки че централната банка се опитва да предотврати спада и да повишава лихвите за пети път от май насам.
"Индонезия е нетен вносител на петрол, затова по-високите цени и по-слабата рупия повишават притесненията, че инфлацията ще се забърза", казва Тору Нишихама, икономист в Dai-ichi Life Research Institute в Токио.