Специалният финансов механизъм, който ще заобикаля американските санкции срещу Иран и ще улесни търговията на блока с Техеран, е готов. Немското издание NDR съобщава днес, че механизмът ще се казва Инструмент за подкрепа на търговския обмен (INSTEX-Instrument In Support Of Trade Exchanges).

Той бе подготвен от Германия, Франция и Великобритания, подписали споразумението от 2015, което ограничава ядрените амбиции на Техеран в замяна на освобождаване от санкции.

След месеци на забавяне, трите европейски правителства са започнали процеса на регистриране на компания, за да управляват платежен канал, който ще позволи стоки да бъдат разменяни между европейски и ирански компании, без да е необходимо пряко финансово плащане, пише WSJ.

Германия и Франция поемат тежкия удар, за да спасят търговията с Иран

Германия и Франция поемат тежкия удар, за да спасят търговията с Иран

SPV ще бъде създадено в една от страните - въпреки заплахите на САЩ

Компанията ще бъде регистрирана във Франция и ще бъде ръководена от германски служител с френското, британското и германското правителство като акционери - споразумение, което има за цел да предотврати заплахата на американския министър на финансите Стивън Мнучин да санкционира предприятието.

Този ход е първото действие на френския президент Емануел Макрон в отговор на президента Тръмп, след като взаимоотношенията им се нажежиха.

Европейският съюз обеща да създаде специалния финансов механизъм, като част от усилията за убеждаване на Иран да остане в ядреното споразумение от 2015 г. след решението на президента Тръмп през май да изтегли САЩ от него и да възобнови санкциите. Когато много от по-малките държави-членки изразиха нежелание да приемат компанията или да участват пряко като акционери поради заплахите от санкции на САЩ, трите най-големи сили на блока продължиха проекта.

Ирански представители нееднократно предупреждават, че биха могли да подновят забранените ядрени дейности, ако Европа не им помогне да си осигурят икономическите ползи от ядреното споразумение.

Сделката за Иран: Европейските компании са големите губещи

Сделката за Иран: Европейските компании са големите губещи

Президентът на САЩ ще обяви тази вечер своето решение

Европейските служители имат скромни очаквания за възможностите на механизма първите месеци. Длъжностни лица заявяват, че първите сделки може да отнемат няколко месеца, като предстои да бъдат предприети редица технически стъпки.

Дори при пълноценно функциониране, механизмът първоначално ще се справи само с търговията, която не е обект на санкции в САЩ, като износ на храни и лекарства в Иран, за да се избегне ответна реакция от Вашингтон, твърдят официални лица.

Данните сочат, че нежеланието на европейски и други банки да се занимават с Иран поради санкциите на САЩ, намалява доставките на тези стоки. Резкият спад на иранската валута миналата година, когато санкциите на САЩ бяха подновени, също оказа влияние.

Централната банка на Иран заяви през ноември, че цените на хранителните продукти са се повишили с почти 60% спрямо миналата година, а разходите за здравеопазване са се увеличили с 20%.

Европа е най-големият ирански доставчик на лекарства и медицински изделия. Тези продажби намаляват още преди пълното действие на подновените санкции от САЩ. Европейският износ за Иран на лекарства и медицински изделия до ноември миналата година възлиза на 850 млн. евро (970 млн. долара), което е с 4% по-малко от същия период на 2017 г.

Съществуват и доказателства за свиване на доставките. Хората, които следят търговията с Иран, твърдят, че някои товарни кораби, превозващи зърно и храна, от седмици отплават от ирански пристанища, очаквайки плащания в чуждестранна валута преди разтоварване.

"Истинският проблем е, че иранските вносители изпитват трудности при получаването на навременен достъп до еврото и швейцарските франкове, от които се нуждаят, за да направят тези покупки", казва Есфандяр Батманхелидж, основател на бизнес-форум Европа-Иран. "В крайна сметка, банките бенефициенти в Европа, които трябва да приемат тези плащания от името на своите клиенти, отказват да направят това."

Какво означава за световните пазари вдигането на санкциите срещу Иран?

Какво означава за световните пазари вдигането на санкциите срещу Иран?

Ограниченията бяха отменени в края на миналата седмица

Новият канал за плащания ще помогне. Чрез канала иранска фирма може да продава стоки на европейска фирма и да договори кредит. След това иранската фирма може да използва кредита си за закупуване на стоки като медицински изделия от европейска компания чрез канала. Това означава, че няма да има директни парични потоци между европейските и иранските банки.

Остава неясно как Иран ще изнася достатъчно, за да плати за покупки от европейски компании. През 2017 г. почти 90% от иранския износ за Европа са енергийни продукти, които вече са в голяма степен забранени съгласно санкциите от САЩ, оставяйки по-малко от 1 милиард евро в друг износ.