България може да влезе в Единния надзорен механизъм на банките минимум 5 месеца след като кандидатства за него. Такова заявление до момента няма.

Това обяви французойката Даниел Нуи, която е член на ЕЦБ и отговаря за банковия надзор. Изявлението и бе по повод запитване от българския депутат Ева Паунова, съобщава dir.bg.

Влизането в Европейския банков надзор бе подчертано като приоритет от всички институции и партии в България след поставянето на КТБ под особен надзор. Тази стъпка обаче не бе приоритет за предишните правителства. Силни критици бяха сегашният шеф на БНБ Иван Искров и бившият финансов министър Симеон Дянков. Техните доводи бяха лошото състояние на европейските банки.

Нуи посочи, че ЕЦБ следи внимателно случващото се в България и изтъкна необходимите процедурни стъпки за присъединяването на България към единния надзорен механизъм.

"Първата стъпка е изпращането на официално уведомление поне 5 месеца преди желаната дата за присъединяване. Досега не сме получили подобно уведомление, но ние сме готови да сътрудничим на колегите от България при необходимост. В случай, че са провеждани някакви срещи на този етап мога да кажа, че те са били само неформални", подчертава Нуи, цитирана от БТА.

Според нея изграждането на единен банков надзор, който отговаря за идентифицирането на рискови банки, цели да засили стабилността на финансовата система в ЕС. Това бе едно от дългогодишните искания на Европейския парламент и е основополагаща крачка към банков съюз в Европа, се отбеляза Нуи.