Еврото и британската лира са стабилни и засега спряха спада си по отношение на щатския долар в началото на валутната търговия в четвъртък. Американските пари, уверено поскъпват спрямо йената.
Общата валута днес се разменя срещу американската на ниво1,1922 долара за едно евро в сравнение с 1,1929 долара за евро в края на предишната сесия.
Спрямо японската валута американската поскъпва с 0,34% - до 108,75 йени за долар срещу 108,38 йени за долар при закриване на търговията в сряда.
Щатският долар днес сутринта е стабилен спрямо лирата стерлинг търгувайки се при курс $1,39405 за паунд.
Британският паунд затвърди над $1,39 през втората седмица на март, тъй като инвеститорите се надяват на по-бързо икономическо възстановяване във Великобритания поради продължаващия успех на програмата за ваксинация, съчетана с масивни пакети за фискални и парични стимули. Управителят на Банката на Англия Андрю Бейли повтори в понеделник, че решението на централната банка да поиска от банките да се подготвят в рамките на следващите шест месеца, в случай че се наложи да използва отрицателни лихвени проценти, за да осигури допълнителна подкрепа, не означава да намеква нищо относно политиците намерения в тази посока. Бейли каза още, че оценката му за икономическите перспективи на Великобритания е "положителна, но с големи дози предпазлив реализъм", пише Тrading Еconomics.
Индексът, изчислен от ICE, който проследява динамиката на долара спрямо шест валути (евро, швейцарски франк, йена, канадски долар, лира стерлинг и шведска крона), е стабилен по време на търговия. По-широкият WSJ Dollar Index добавя 0,02%.
Доларовият индекс загуби скоростта си на растеж на фона на спада на доходността на облигациите на САЩ след отслабването на инфлационните очаквания след публикуването на данни за динамиката на потребителските цени от Министерството на труда, пише Dow Jones
Въпреки това експертите очакват, че новият стимулов пакет от 1,9 млрд. Долара ще тласне американската икономика към силен растеж, който ще осигури подкрепа за долара в средносрочен план.
Фокусът на търговците в четвъртък е срещата на Европейската централна банка (ЕЦБ). Експертите смятат, че ЕЦБ може да увеличи обема на покупките на активи, както и да удължи продължителността на програмата за спешни покупки на пандемия (PEPP). Понастоящем програмата от 1,85 трилиона евро се очаква да приключи през март 2022 година.