При първия пик на епидемията от коронавирус извън Китай, който дойде през март, инвеститорите обърнаха поглед към щатския долар като най-добрият сигурен актив в този момент.

Днес, с нарастващия брой на заразените в САЩ, притискащ възстановяването на икономиката, зелената валута изглежда е в не така добра позиция. Някои анализатори дори очакват допълнително отслабване на долара в резултатна мерките, предприети от президента Доналд Тръмп, насочени към справяне с кризата.

"Очакваме доминацията на щатския долар да бъде ограничена и да отслабва в дългосрочен план", посочват в свой анализ експертите от Nomura, цитирани от CNN Business.

Зелената валута десетилетия наред е символ на силата на американската икономика и привлекателен актив за инвеститорите по света. Също така той е най-често използваната валута в резервите на централните банки по света и на други ключови финансови институции.

В настоящата ситуация обаче експертите гледат скептично към нейното бъдеще. Растящият американски дълг и протекционистичната политика на Тръмп добавят нови рискове към нейното представяне.

За сметка на това някои от големите компании, управляващи активи, като BlackRock, съветват своите клиенти да разгледат нарастващите инвестиционни възможности в Европа, където държавите успяват по-успешно да се справят със здравната криза.

"САЩ отвориха прекалено рано, както може да се види", посочва стратегът от Nomura Джордан Рочестър, визирайки увеличаващият се брой на заразените там. "В резултат на това доларът ще продължи да отслабва в средносрочен план", добавя експертът.

В допълнение икономическата ситуация подкрепя очакванията, че основните лихви в Щатите ще се задържат около нулата за дълго време, добавяйки допълнителен натиск върху зелената валута. Междувременно през тази година се очаква федералният дълг да достигне 101% от брутния вътрешен продукт (БВП), което е рекорд.

И докато прогнозите за долара не са особено обнадеждаващи, то еврото изглежда все по-привлекателно за инвеститорите. От началото на годината общата валута добави около 2% към стойността си спрямо долара въпреки опасенията от остра рецесия в Европа.

Рочестър обяснява, че докато Щатите трябва да се борят с новите огнища на коронавирус в страната, в Европа, която блокира икономиката си по-рано, сега активността започва да се подобрява. Оптимизъм добавя и очакването Брюксел да одобри възстановителния пакет този месец, който ще позволи на блока да набере 750 милиарда евро през финансовите пазари за периода между 2021 и 2027 година.