В циркулация в днешно време има 180 различни валути, признати от ООН. Сред тях британският паунд, въведен преди повече от 1000 години, е най-старата все още използвана сред тях. От друга страна най-новата е южносуданският паунд, който започва да се използва през юли 2011 година.
Най-използваната валута е еврото, като освен в 19-те членки на Еврозоната, то е прието от европейските държави Андора, Монако, Сан Марино и Ватикана, както и от Косово и Черна гора.
Единната валута е още официална в някои други територии на страните членки, като Акротири и Декелия в Кипър, Френски южни и антарктически територии, Мартиника и други.
22 държави пък ползват свои форми на долара, като към тази група влизат Австралия, Канада, Намибия, Нова Зеландия, Сингапур, Хонконг, Тайван и други.
И ако паундът, еврото и доларът са познати като наименование в цял свят, има много други наименования на валути, накои от които може би никога досега не сте чували. Money.bg подбра едни от най-интересните такива в следващия списък:
- Афгани - Афганистан;
- Кванза - Ангола;
- Флорин - Аруба;
- Манат - Азербайджан;
Източник: Wikipedia
Манат
- Така - Бангладеш;
- Нгултрум - Бутан;
- Боливиано - Боливия;
- Пула - Ботсвана;
Източник: Wikipedia
Пула
- Накфа - Еритрея;
- Бир - Етиопия;
- Даласи - Гамбия;
Източник: Wikipedia
Даласи
- Лари - Грузия;
- Седи - Гана;
- Кецал - Гватемала;
- Гурд - Хаити;
- Лемпира - Хондурас;
Източник: Wikipedia
Лампира
- Тенге - Казахстан;
- Сом - Киргизстан;
- Кип - Лаос;
Източник: Wikipedia
Кип
- Рингит - Малайзия;
- Угия - Мавритания;
- Тугрик - Монголия;
Източник: Pixabay
Тугрик
- Сол - Перу;
- Лилангени - Свазиленд;
- Сомони - Таджикистан;
- Бат - Тайланд.
katolu52
на 27.12.2017 в 06:06:28 #1... и какво им е странното на тези валути? Предлагам на автора да отвори някоя база данни в най-обикновен сайт на колекционери и оттам да препише още Засега - слаб (2), бележника, моля!