Само 20% от българите лекуват зъби по Здравна каса, предаде БНР. Данните съобщи председателят на Българския зъболекарски съюз д-р Николай Шарков след подписване на Договора за изменение и допълнение на Националния рамков договор - 2018 за дентална помощ със Здравната каса.
Процентът е нисък дори при децата, за които пакетът е най-богат и има сравнително малко доплащания.
Това говори за здравната култура, посочва д-р Шарков и допълва, че положението при възрастните не е по-различно - само 1/5 от тях се възползват от зъболечение по Здравна каса.
По думи на д-р Шарков процентът е по-висок единствено при възрастните хора между 65 и 69 години, които използват възможността да си поставят протези с отстъпка. За периода от септември до декември миналата година броят им е нараснал от 2000 на 2500 души, съобщи той.
В рамките на средствата за здравноосигурителните плащания за дентална помощ, определени със Закона за бюджета на НЗОК за 2019 г., с 12% са увеличени цените за поставяне на пломби и вадене на зъби в пакета на първичната и специализираната дентална помощ.
Предвижда се промените да доведат до повишаване на качеството на денталните услуги и до подобряване на оралното здраве на гражданите.