Социалните мрежи влияят на уменията на хората да ползват собствения си опит, да взимат решения и да анализират информация, твърди проучване на Масдарския институт по наука и технологии.

Изследователите признават, че потребителите на социални мрежи стават по-умни, но само при наличие на достъп до колективен разум, пише Дейли Мейл, цитиран от TechNews.bg .

Според авторите на проучването, социалните мрежи лишават човека от желания да ползва собствените си знания, в резултат на което се прекъсва развитието на аналитичното мислене.

Учените подчертават, че потребителите на социални мрежи по-скоро копират готов вариант - отговор на въпрос, например, без да тълкуват неговия смисъл. Подобно поведение се обяснява с липсата на време,

Хората, по думите на учените, не искат да губят време в търсене на отговори и размишления по интересуващите ги теми. Ето защо все повече хора стават зависими от чуждото мнение - те губят способност да формулират свое собствено мнение и придобиват навици да перефразират чужди коментари, представяйки ги за свои.

В заключение, авторите на изследването препоръчват на потребителите на социални мрежи да мислят повече сами и да не се опират изцяло на изводите на други хора.