В Югозападна България може да заработи една от най-мощните "зелени" електроцентрали у нас. "Енерго-Про" работи по проект, в рамките на който след сериозна инвестиция разположената в община Дупница ВЕЦ "Самораново" ще стане първата частна помпено-акумулираща централа у нас с 350 мегавата инсталирана мощност.
Все още дейностите са на етап предварително проучване, но при положителен резултат това ще даде бъдеще за енергетиката в региона отвъд въглищата.
ПАВЕЦ се отличава от обикновените водни централи с това, че е система от два водоема - горен и долен изравнител. Когато на енергийната система ѝ е нужна енергия, от горния водоем се спуска вода, която върти турбините и след това се събира в по-ниския. В часовете с евтин ток помпите я връщат обратно. Така може да се балансират, например, часовете без слънчево греене, когато няма ток от фотоволтаичните мощности.
У нас най-известното подобно съоръжение е излязлата от строя ПАВЕЦ "Чаира". Тя е и най-мощната такава централа с 864 мегавата инсталирана мощност. По време на следремонтен тест през 2022 г. тя аварира. В началото на годината енергийният министър Румен Радев заяви, че очаква единият от четирите ѝ хидроагрегата да бъде възстановен до края на годината, а през следващата да заработи и още един.
У нас има още два ПАВЕЦ - "Белмекен" (375 MW) и "Орфей" от каскадата "Доспат-Въча" (160 MW). Те са собственост на НЕК.
Пред Money.bg кметът на Дупница Първан Дангов обясни, че локацията на ВЕЦ "Самораново" я прави много подходяща за такъв тип централа. Ще се изгради горен изравнител при хижа Отовица, като падът на водата ще е над 200 метра.
Кметът обясни, че инвестицията ще е около 800 милиона, а времето за строителство - между 3 и 5 години. Проектът за нова базова мощност ще създаде около 250-300 работни места по време на строителството и около 50 - след старта на новата централа, допълни той.
От "Енерго-Про" на този етап не потвърждават тези параметри и дават ясно да се разбере, че окончателното решение тепърва трябва да бъде взето: "Проектът за ПАВЕЦ Самораново е на етап предварително проучване. На тази ранна фаза на развитие на проекта не бихме могли да предоставим подробна информация, защото предстоят редица стъпки и съгласувания, които ще потвърдят дали инвестиционното намерение е икономически обосновано".
Дангов обясни, че то е било внесено още преди близо 2 години, но същинската работа е започнала след встъпването му в длъжност. В местни медии темата наистина фигурираше и в периода 2022-2023 г., но там важните числа около проекта бяха по-различни - 200 мегавата мощност и цена от 400 млн. лева. По време на дискусиите в тогавашния общински съвет в града се появиха и опасения за водоснабдяването на общината, но в крайна сметка местният парламент подкрепи изграждането на ПАВЕЦ.
Сега се работи по подробен устройствен план, посочи кметът.