Крайният срок за излизане на Великобритания от ЕС наближава и здравните специалисти предупреждават, че недостигът на някои лекарства в Европа може да се задълбочи в случай на Brexit без сделка, пише Reuters.
Британска организация предупреди миналата седмица, че излизането на Обединеното кралство от ЕС без споразумение би довело до недостиг на пресни храни. Фармацевтичните компании са изразили подобни притеснения относно лекарствата, като някои са предвидили и въздушен превоз, ако са необходими доставки.
Въздействието върху медицинските доставки ще се усети и извън Великобритания. От Обединеното кралство се изпращат около 45 милиона опаковки лекарства месечно до останалата част на ЕС при търговия на стойност близо 12 милиарда паунда, според доклад на британския парламент от 2016 година.
Експертите твърдят, че определени смущения за пазара са неизбежни, ако се стигне до "твърд" Brexit, а британският премиер Борис Джонсън заяви, че това ще се случи, ако ЕС откаже да договори ново споразумение.
Засиленият митнически контрол на пристанищата и други граници между Великобритания и ЕС може също да прекъснат доставките на лекарства и химически продукти, необходими за производството им, твърдят регулатори и представители на индустрията.
"Въпреки интензивната подготовка от страна на индустрията за всеки сценарий, Брекзит без сделка рискува прекъсване на доставките на лекарства в целия ЕС", заявява пред Reuters Анди Пури-Смит, представител на Европейската организация на фармацевтичните индустрии и асоциации.
Европейската агенция по лекарствата (ЕMA) също заяви, че са подготвени за Brexit и са имат разрешения за почти всичките 400 лекарства, за които отговарят.
Агенцията е единственият орган, който може да разреши продажбите на нови лекарства в 28-те държави от ЕС за лечение на най-често срещаните и сериозни заболявания, включително рак, диабет и грип.
"Предстои обаче издаване на разрешение за три медикамента, които се нуждаят от лиценз за целия ЕС", казва служител на EMA, без да посочва кои са те.
Много други медикаменти, разрешени на национално ниво, също биха могли да бъдат изложени на риск. Близо 6000 от тях трябва да преминат през нов лицензионен процес след Brexit.
Проучване сред 21 европейски страни показа, че при всички тях е имало недостиг на медикаменти миналата година, според фармацевтичната група на ЕС. Ваксините са били сред тези, при които най-често има недостиг.
Великобритания също губи капацитет за надзор и клинични тествания, тъй като много операции вече са се преместили в ЕС, за да останат в състояние да тестват и одобряват лекарства за пазара на ЕС след Brexit. Тази тенденция може да свие местната фармацевтична индустрия и да доведе до по-строги доставки и по-високи разходи. Страните от ЕС са изправени пред същите логистични пречки за вноса си от Великобритания.